Środa Śląska miasto monitowane fot.: eska
Monitoring miejski to skuteczne narzędzie w ograniczaniu czynów niedozwolonych. W Środzie Śląskiej Wielki Brat ma na nas oko w czternastu miejscach.
Monitoring w Środzie Śląskiej dział już od dobrych kilku lat i jest systematycznie uzupełniany oraz modernizowany. Jego centrum mieści się w siedzibie straży miejskiej, a obsługą zajmuje się pracownik cywilny zatrudniony przez urząd miejski.
– Monitoring to skuteczne narzędzie w ograniczaniu czynów niedozwolonych. Mimo, że operator często nie jest w stanie dostrzec na żywo pewnych sytuacji, to może odtworzyć je z nagrania. W ten sposób namierzono wandala, który niedawno zniszczył nam służbowy samochód. Posiadanie monitoringu jest przydatne w ustalaniu przebieg zdarzeń drogowych, wyjaśnianiu uszkodzeń pojazdów na parkingach, aktów wandalizmu oraz naruszeń nietykalności osobistej – informuje Ryszard Czerwiec, komendant straży Miejskiej w Środzie Śląskiej.
Co istne, z wnioskiem o udostępnienie materiału z nagrania może zwrócić się tylko policja lub prokuratura. W ostatnim kwartale uczynili to dziewięć razy. Zwykły mieszkaniec, ze względu na przepisy o ochronie danych osobowych (wizerunek do tych danych też należy!), takiego materiału od straży miejskiej nie dostanie. – Osobom poszkodowanym radzimy napisać pismo z prośbą o zabezpieczenie materiału na nośniku pamięci, a o całym zajściu poinformować policję – dodaje komendant.
Przypominamy, w których częściach miasta zamontowano kamery:
- 7 kamer - Plac Wolności, w tym jedna obrotowa
- 4 kamery - ul. Legnicka, jedna obrotowa
- 1 kamera obrotowa - ul. Wrocławska, ul. Górna
- 2 kamery - ul. Dworcowa, orlik
Warto pamiętać, że kamery znajdziemy również w innych miejscowościach gminy Środa Śląska. Najczęściej są one montowane przy obiektach użyteczności publicznej takich jak: świetlice wiejskie, biblioteki czy place zabaw.
We Wrocławiu działa 137 kamer. Nagrania z monitoringu są przechowywane przez 30 dni.
eska