Eksperci od dłuższego czasu ostrzegali, że w tym roku w lasach będzie duży kleszczy. Kleszcze już się uaktywniły i inspektorzy sanitarni wydali ostrzeżenia.
Ciepła zima sprawiła, że w tym roku może być ich naprawdę dużo. Dlatego Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Środzie Śląskiej apeluje: Wybierając się na spacer do lasu, parku bądź na inne tereny zielone uważajmy na te pajęczaki. Po powrocie dokładnie oglądajmy swoje ciało, ukłucie kleszcza nie boli! Pamiętajmy też o dzieciach. Kleszcze najczęściej można znaleźć w miejscach , gdzie skóra jest najdelikatniejsza – na rękach, nogach, głowie (na granicy włosów i za uszami), w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych.
W Polsce do chorób przenoszonych przez kleszcze należą: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), przeciw tej ostatniej chorobie można się zaszczepić. Najczęstszym objawem boreliozy jest rumień, który możemy zaobserwować nawet po kilku tygodniach od ugryzienia. Oprócz zmiany skórnej we wczesnych stadiach boreliozy mogą pojawić się bardziej ogólne objawy, takie jak zmęczenie, zawroty i bóle głowy. Zgodnie z aktualną wiedzą naukową zakażenie boreliozą możliwe jest tylko w wyniku pokłucia przez zakażonego kleszcza i co ważne, nie każdy, kto ulegnie zakażeniu Borrelią faktycznie zachoruje. W wielu przypadkach organizmowi udaje się wyeliminować bakterie bez leczenia. Niemniej każdy z niepokojących objawów należy skonsultować z lekarzem.
Jak chronić się przed kleszczami? Wychodząc do lasu lub parku, warto ubrać się tak, by mieć zakryte nogi, ręce oraz głowę. Można także stosować preparaty, które mają za zadanie odstraszać kleszcze. Po powrocie do domu najlepiej dokładnie sprawdzić ciało, szczególnie ręce, nogi i głowę, a ubranie, w którym spacerowaliśmy warto wyprać w wysokiej temperaturze.
Zanim wybierzemy się na spacer warto wiedzieć o jeszcze jednej rzeczy. Zdaniem polsko-słowackich naukowców smartfony działają na kleszcze jak magnes i lepiej nie brać ich na przechadzkę do lasu czy parku. Dziać się ma tak za sprawą emitowanego przez nie promieniowania elektromagnetycznego o częstotliwości 900 MHz.
eska
REKLAMA
REKLAMA