Miesiąc temu pisaliśmy o działce będącej w zarządzie powiatu w Komornikach przeznaczonej pierwotnie na szpital.
O przedmiotowej nieruchomości pisaliśmy tutaj. Kilka dni po naszym artykule władze powiatu otrzymały odpowiedź od wrocławskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) o odmowie przeznaczenia działki dla służby drogowej. Dyrekcja wyjaśniała, że zmiana celu jest możliwa jedynie w przypadku, gdy nieruchomość zostanie wykorzystana na cel wskazany w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Zgodnie z nią to: wodociągi i zaopatrzenie w wodę, kanalizacja, usuwanie i oczyszczanie ścieków komunalnych, utrzymanie czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypiska i unieszkodliwianie odpadów komunalnych, ochron zdrowia, pomoc społeczna, edukacja publiczna, kultura, kultura fizyczna oraz cmentarze komunalne.
Odpowiedź ośrodka nie jest jednak powodem do zmartwienia, bo w międzyczasie pojawiła się nowa koncepcja wykorzystania podarowanej działki. Ten pomysł to Centrum Kształcenia Branżowego przy współpracy z LSSE.
Zgodnie z nową koncepcją na działce mogłyby powstać garaże na samochody i maszyny rolnicze wraz z pracownią eksploatacji tych pojazdów, plac manewrowy oraz działka orna, na której uczniowie nabieraliby praktyki. – Konieczne będzie też stanowisko egzaminacyjne oraz hala obsługi i napraw maszyn. To pozwoli, aby część praktyczna egzaminów zawodowych w zawodzie mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych odbywała się tam. Teraz nasi uczniowie jeżdżą aż do Grodkowa, koło Opola. Kolejnym etapem byłaby budowa i wyposażenie pracowni dla zawodów: mechatronik, mechanik precyzyjny, elektryk, magazynier-logistyk oraz automatyk, w którym to zawodzie szkoła planuje kształcić – wylicza wicestarosta powiatu Sebastian Burdzy. – Nie wiemy jaką decyzję podejmie właściciel nieruchomości. Niemniej liczymy, że ta koncepcja lepiej wpisuje się w cel darowizny, a nasze argumenty okażą się silne – dodaje wicestarosta.
Pismo z propozycją przedłużenia umowy i zmianą celu darowizny już niedługo trafi do właściciela nieruchomości. Umowa wiążąca KOWR i powiat wygasa 29 czerwca, więc do tego czasu powinny zapaść jakieś decyzje.
– O takim centrum mówiło się w naszej szkole od dawna. Głównym orędownikiem tego pomysłu był Mariusz Kargol, który zajmuje się u nas m.in. kształceniem zawodowym. Takie rozwiązanie byłoby bardzo korzystne, ponieważ warunki kształcenia w naszej szkole są trudne. Większość zajęć z przedmiotów zawodowych jest organizowana w różnych lokalizacjach, co powoduje problemy organizacyjne i generuje koszty. Organizowanie zajęć praktycznych u pracodawców jest dobrym rozwiązaniem, uczniowie powinni znać warunki i organizację pracy w przedsiębiorstwach, jednak kształcenie teoretyczne, przygotowanie do egzaminu zawodowego musi być zorganizowane w szkole i prowadzone przez nauczycieli znających podstawę programową i wymagania egzaminacyjne – informuje Jolanta Bilińska, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Środzie Śląskiej. – Jestem przekonana, że firmy z LSSE, z którymi współpracujemy, wesprą tę inicjatywę. Wstępne rozmowy już się odbyły, ale pandemia zawiesiła je na pewien czas.
Władze powiatu nie obawiają się też kosztów realizacji tego projektu. – W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 jednym z priorytetowych kierunków działania dla obszaru Edukacja jest dofinansowanie kształcenia zawodowego. Z dużym prawdopodobieństwem priorytet ten zostanie podtrzymany w przyszłym okresie programowania na lata 2021-2027, co daje realne szanse na pozyskanie dofinansowania w wysokości 70-85% kosztów kwalifikowanych inwestycji – ocenia starosta Krzysztof Szałankiewicz.
eska
REKLAMA
REKLAMA