Prezentacja ŚPPdP. Na zdj. Adam Ruciński fot.: UM
6 instrumentów wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców sektora MŚP w związku z negatywnymi skutkami gospodarczymi pandemii COVID-19.
1. Ulgi i zwolnienia w podatku od nieruchomości
- Zwolnienie w wysokości 100% z podatku od nieruchomości za okres II kw. 2020 dla mikroprzedsiębiorców.
- Zwolnienie w przedziale 50-90% z podatku od nieruchomości za okres II kw. 2020 dla małych przedsiębiorstw. Wysokość zwolnienia uzależniona jest od skali % spadku przychodów firmy.
- Odroczenie do 30 września 2020 płatności rat podatku od nieruchomości za II kw. 2020 dla średnich przedsiębiorstw.
2. Ulgi i zwolnienia w podatku od środków transportu
- Zwolnienie w wysokości 100% z podatku od środków transportu za okres II kw. 2020 dla mikroprzedsiębiorców.
- Zwolnienie w przedziale 50-90% z podatku od środków transportu za okres na II kw. 2020 dla małych przedsiębiorstw. Wysokość zwolnienia uzależniona jest od skali % spadku przychodów firmy.
- Odroczenie płatności rat podatku od środków transportu dla średnich przedsiębiorstw.
3. Zwolnienia i obniżki opłaty rezerwacyjnej na targowisku miejskim
- Opłata rezerwacyjna będzie obniżona o 100% w okresie zamknięcia targowiska spowodowanego epidemią.
- Opłata rezerwacyjna będzie obniżona o 50% przez 3 kolejne, pełne miesiące od momentu ponownego uruchomienia targowiska po epidemii.
4. Obniżki czynszów w gminnych lokalach użytkowych i gruntach
- Zasada 3 zł netto przez 3 miesiące.
- Czynsze za najem i dzierżawę lokali użytkowych i gruntów gminnych wykorzystywanych pod działalność gospodarczą za okres II kw. 2020 będą obniżone do poziomu 1,00 zł netto na miesiąc dla wszystkich przedsiębiorców bez względu na wielkość
5. Aktywizacja lokalnych przedsiębiorców w gminnych kontraktach
- Ukierunkowanie preferencji w zamówieniach publicznych poniżej 30 tys. Euro będące szansą na kontrakty dla lokalnych firm, przy zachowaniu zasady konkurencyjności.
- Zachęcanie do aranżowania lokalnych konsorcjów w zamówieniach publicznych powyżej 30 tys. Euro będące szansą na kontrakty dla lokalnych firm, przy zachowaniu zasady konkurencyjności.
6. Aktywizacja lokalnej branży budowlanej przez gminne inwestycje
- Silna koncentracja nakładów na gminne inwestycje budowlane, które są/będą objęte dofinansowaniem zewnętrznym z budżetu państwa lub budżetu UE lub funduszy celowych w kluczowych obszarach: edukacja, rozwój przedsiębiorczości, termomodernizacja, infrastruktura drogowa, polityka senioralna, będące szansą na kontrakty dla lokalnych firm.
autor: Urząd Miejski w Środzie Śląskiej