POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Średzki pakiet pomocowy dla przedsiębiorców

Ratusz w Środzie Śląskiej fot.: EMka.news

Pięć instrumentów wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców przedstawił  burmistrz Środy Śląskiej na ostatniej sesji Rady Miejskiej.

Rozwiązania ujęte w Średzkim pakiecie pomocowym” to: zwolnienia lub odroczenia podatku od nieruchomości, zwolnienia lub odroczenia podatku od środków transportu, zmiany w wysokości opłaty targowej, obniżki czynszów za najem lub dzierżawę oraz środki wynikające z rządowej „tarczy antykryzysowej”.

Zwolnienia z podatku od nieruchomości dotyczą sektora MSP tj. mikro- (do 9 pracowników) i małych przedsiębiorców (od 10 do 49). W zależności od  spadków przychodów w II kwartale tego roku mogą oni liczyć na ulgi w wysokości 100 procent (mikroprzedsiębiorcy) a mali przedsiębiorcy 50, 70 lub 90 procent. Średnie firmy (50 - 249) mogą liczyć na przedłużenia płatności podatku od nieruchomości rat za II kwartał roku, do 30 września br.

Obie uchwały przyjęto na sesji rady miejskiej 2 kwietnia. Niezbędnym warunkiem uzyskania tej pomocy jest prowadzenie działalność gospodarczej przed 1 lutego 2020.

Analogiczne zwolnienia i odroczenia przewidziano w przypadku podatku od środków transportu. Więcej informacji m.in. na temat terminu i wzoru wniosków będzie można niedługo znaleźć na stronie urzędu miejskiego.

Trzeci instrument to obniżka opłaty targowej. W tej chwili została ona obniżona o 100 proc., bo targowisko jest nieczynne. Po okresie pandemii będzie ona o 50 procent niższa, dla wszystkich handlujących podmiotów, przez 3 kolejne miesiąc od dnia otwarcia targowiska. miesięcy.

Obniżka czynszów za najem lub dzierżawę dotyczy gminnych lokali użytkowych i gruntowych. Wprowadzona zasada to: 3 zł złote netto przez trzy miesiąc (kwiecień, maj, czerwiec) ). Ulga ta przysługuje wszystkim firmom bez względu na ich wielkość.

Ostatnie narzędzie ma na celu aktywizację lokalnych przedsiębiorców przy gminnych inwestycjach, przede wszystkim budowlanych. I tak, w przypadku zamówień publicznych do 30 tys. euro preferowane będą kontrakty z lokalnymi firmami. W przypadku zamówień powyżej 30 tys. euro będą preferowane konsorcja lokalnych firm, które w ten sposób będą mogły przystępować do przetargów organizowanych przez Gminę. W obu przypadkach będzie obowiązywać zasada konkurencyjności.
W tak szczególny sposób będą traktowane gminne inwestycje budowlane będą realizowane w obszarach: edukacja, rozwój przedsiębiorczości, termomodernizacja, drogi i polityka senioralna.

 

eska

REKLAMA