To aktualnie przewodni apel służb ratowniczych i medycznych w całym kraju.
Jak bardzo jest to ważne, mogliśmy się przekonać w miniony weekend. Wtedy to 10 osób ze średzkiej stacji pogotowia ratunkowego zostało wyłączonych z pracy. Zostali poddani kwarantannie na czas oczekiwania na wyniki testu na obecność koronwirusa u pacjenta, którego przewozili, a który nie poinformował ich o swoich wszystkich objawach oraz ryzyku zarażenia. Na ten czas nasz powiat został zabezpieczony przez załogi z Wrocławia. Dziś odetchnęliśmy z ulgą – test wyszedł negatywny, a nasi ratownicy wrócili do pracy.
Szczegółowe poinformowanie o stanie pacjenta, podczas zgłoszenia o pomoc, jest niezwykle ważne. W pierwszej kolejności dla samego pacjenta. To na podstawie wywiadu dyspozytor decyduje jakiego typu karetkę i z jaką załogę wysłać. Następnie sami ratownicy mogą się odpowiednio przygotować do tego, co zastaną na miejscu. Nie tylko w zakresie ochrony własnej, ale także w omówieniu planu jak będą działać. Czasem, liczą się sekundy, aby ocalić komuś życie.
Odpowiednio przygotowana załoga będzie działać sprawnie i skutecznie.
Zespoły ratownictwa medycznego, w zaistniałej sytuacji, często dysponują bardzo ograniczoną ilością środków ochrony osobistej. I chociaż liczne inicjatywy oddolne, w całym kraju (również w naszym powiecie), wspierają stacje pogotowia ratunkowego, potrzeby nadal są ogromne. Zespoły z rozwagą używają to, co mają, aby mieć pewność, że w największej potrzebie będą mieli czym się ochronić.
Zatajenie wszystkich informacji o możliwości potencjalnego zarażenia koronwairusem, może narazić ratowników na konieczność poddania się kwarantannie, do czasu wykluczenia zarażenia, czasem może to być kwestia godzin, czasem jednak nawet 7 dni. W tym czasie będą wyłączeni z pracy, co może zmniejszyć szanse innych potrzebujących na otrzymanie szybkiej pomocy. W najgorszym przypadku, może nastąpić dalsze rozprzestrzenianie się choroby i wielotygodniowe wyłączanie pracowników służby zdrowia z pracy, co jeszcze bardziej pogłębi problemy w niesieniu pomocy kolejnym potrzebującym.
Jakich informacji powinniśmy udzielić dyspozytorowi, podczas wezwania karetki:
*) wymioty i/lub biegunka są bardzo rzadkimi objawami zarażenia koronawirusem, jednak niektóre źródła medyczne wskazują je jako możliwe, zwłaszcza w ostrym przebiegu choroby
Jak prawidłowo wezwać karetkę?
Karetkę wzywamy w sytuacjach kiedy u osoby występują:
*) wymioty i/lub biegunka są bardzo rzadkimi objawami zarażenia koronawirusem, jednak niektóre źródła medyczne wskazują je jako możliwe, zwłaszcza w ostrym przebiegu choroby
Agata Lasota
REKLAMA
REKLAMA