Już jutro Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej otworzy swoje drzwi przed mieszkańcami powiatu. Przypominamy, co za nimi znajdziemy.
Parter budynku
Nowy obiekt będzie miał 1400 mkw. powierzchni. Największym pomieszczeniem będzie, usytuowana na parterze, sala widowiskowa. Sala została wyposażona w system składanych automatycznie krzesełek oraz mobilną scenę. To, plus odpowiednie nagłośnianie, pozwoli organizować tam koncerty, występy kabaretów, spektakle teatralne, przeglądy artystyczne czy też okolicznościowe akademie. Jeśli dostawimy krzesełka będzie mogło oglądać je 230 osób. Po złożeniu krzesełek w sali będzie można organizować studniówki, bale karnawałowe, wieczorki taneczne, lekcje jogi, pokazy sportów walki czy też turnieje tańca. Możliwości tego miejsca są naprawdę ogromne. Na parterze budynku ulokowano też salę konferencyjną i pracownię komputerową z siedemnastoma stanowiskami.
I piętro
Cztery pracownie i trzy profesjonalne studia zaplanowano na piętrze budynku. Swoje miejsce znajdą tam miłośnicy ceramiki, malarstwa, grafiki oraz rękodzieła. Wszystkie pracownie kompletnie wyposażono. W ceramicznej zamontowano nawet piec do wypalania. Zgodnie z koncepcją średzkiego oddziału NSZZ Solidarność na piętrze zaplanowano salę prób, studio nagrań oraz studio radia i telewizji internetowej. W ich planowanie i wyposażanie mocno zaangażowany był Mirosław Chołda. – Będzie to miejsce, które umożliwi próby zespołom amatorskim, nagranie pierwszej płyty ze swoją twórczością, ale też podzielenie się umiejętnościami z innymi muzykami. Młode kapele będą mogłyby dawać kameralne koncerty, a grupy teatralne - występować przed publicznością. Być może dzięki zajęciom w studiach radia i telewizji doczekamy się własnych, znanych dziennikarzy – mówił szef średzkiej Solidarności, podczas przygotowywania założeń do projektu.
Duża część prawego skrzydła powstawała z myślą o seniorach. Jednak jej zagospodarowanie nie jest jeszcze przesądzone.
Relaks
Projektując centrum nie zapomniano o strefie relaksu. Na parterze znajdzie się sympatyczna kawiarenka, z niezbędnym zapleczem, a w jej bliskim sąsiedztwie sala wystawowa. Tam będą organizowane wystawy lokalnych artystów, a także prac powstałych na zajęciach w centrum. W całym obiekcie będzie działać strefa wolnego Internetu. Centrum, zgodnie z obowiązującymi standardami, dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nie zapomniano też o innowacyjnych rozwiązaniach takich jak panele fotowoltaiczne, które zaopatrzą budynek w energię, zmniejszając koszty jego utrzymania.
„Weekend otwarcia” i co dalej?
W niespełna rok od wmurowania kamienia węgielnego (21 marca 2019) nowy obiekt jest już gotowy. Drzwi przed mieszkańcami otworzy już 6 marca. Władze powiatu zaplanowały nie jedno, ale trzy wydarzenia. – Ten obiekt powstaje dla mieszkańców i już pierwszych dniach chcemy spotkać się w nim jak najliczniej. Dlatego przygotowaliśmy wiele różnorodnych atrakcji: występ naszych lokalnych artystów, koncert kameralny oraz stand-up w wykonaniu Mozila. Będą też inne niespodzianki, warto więc być z nami – mówi wicestarosta powiatu Sebastian Burdzy, główny inicjator modernizacji. Pełny program „weekendu otwarcia” można znaleźć tutaj.
Po uroczystym otwarciu obiektu przyjdzie czas na kwestie związane z jego codziennym, sprawnym funkcjonowaniem. Jak informuje kierownictwo najpilniejsze działania to opracowanie harmonogramu prac poszczególnych pracowni. Trwają też rozmowy związane z zaproszeniem do CKA gości ze świata kultury, w charakterze prelegentów, osób prowadzących warsztaty czy prezentujących swoją twórczość. Efekty tych rozmów znajdą się w tworzonym planie aktywności na najbliższe miesiące.
Jak widać Centrum Kultury Alternatywnej zapowiada się bardzo atrakcyjnie i ma duże szanse stać się przestrzenia publiczną, w której każdy znajdzie swoje miejsce. „Jesteś u siebie” – to hasło z jego filmu reklamowego i już jutro będziemy mogli się o tym przekonać.
eska
REKLAMA
REKLAMA