Wczoraj w GOK-u w Kostomłotach odbyło się kolejne spotkanie poświęcone utworzeniu gminnej rady seniorów. Niestety, los tej inicjatywy dalej nie jest znany.
O inicjatywie utworzenia rady seniorów i trudnościach w jej powołaniu pisaliśmy już wcześniej. Wczorajsze spotkanie odbyło się w ramach posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia, Sportu i Wypoczynku rady gminy i miało przynieść jakieś rozstrzygnięcia. Miało, bo niestety nie przyniosło. Znów starły się dwie grupy - zwolenników klubów i formalnych stowarzyszeń oraz rady seniorów.
Argumenty za pierwszą opcją przedstawili m.in. sołtys Godkowa Edward Kulig i radny Marek Pomykała. Panowie zwrócili uwagę, że organizacje i kluby zrzeszają mieszkańców danej miejscowości, przez to są bliżej ich spraw i podejmują lepsze decyzje. Ponadto posiadanie osobowości prawnej pozwala brać udział w konkursach i projektach grantowych, które pozwalają zdobywać środki na działalność. Przewodniczący rady gminy Mariusz Żałobniak zwrócił uwagę na oddolny charakter tworzenia rad. – Tryb, który tutaj przyjęto, przypomina budowanie „czapy”, od góry i z założeniem, że później się ją wypełni, a przecież najcenniejsze jest to, co urodzi się na dole – mówił na spotkaniu.
Inicjatorką i zwolenniczką rady rady jest wójt gminy Janina Gawlik. Tak jak na grudniowej sesji, również wczoraj podkreśliła jej konsultacyjny i opiniodawczy charakter. – Szanowni państwo, myślę, że mylone są pojęcia i mówimy o różnych formach i zakresach działalności. Rada seniorów to organ doradczy. Są rady gminy, rady młodzieży, jak np. w powiecie oraz rady seniorów. Te rady mają charakter inicjatywny i żadna z nich nie prowadzi działalności. One dbają o interesy pewnych grup społecznych, przy podejmowaniu uchwał. Kluby seniora i stowarzyszenia realizują już konkretne zdania. Rada seniorów nie będzie ich mieć! Ona może inspirować ludzi do zakładania bardziej formalnych organizacji czy wymuszać na urzędzie większa aktywność w zakresie wspierania organizacji, jeśli zechce to robić – mówiła pani wójt. – Wierzę, że rada seniorów powstanie. Jak rada gminy będzie mieć po swoich bokach, radę seniorów, a z drugiej strony radę młodzieżową, którą też rozważamy, to na pewno będzie podejmować lepsze decyzje.
Po wystąpieniach oddano głos obecnym na sali seniorom. Dyskusja, która się wywiązała, nie przyniosła żadnych rozstrzygnięć. Każdy z obecnych pozostał przy swoim stanowisku. W tej sytuacji zasadne jest więc pytanie – co dalej?
– Myślimy, że czas pokaże, w jakiej formie i na jakich zasadach, seniorzy z gminy Kostomłoty będą mogli zabierać głos w sprawach ważnych dla nich samych i rozwoju środowiska, w którym żyją i chcą działać – podsumowała spotkanie na swoim facebooku gmina Kostomłoty.
Co o powstawaniu i funkcjonowaniu rad seniorów mówi prawodawca? Art. 5c ustawy o samorządzie gminnym ma dość lakoniczne brzmienie.
1. Gmina sprzyja solidarności międzypokoleniowej oraz tworzy warunki do pobudzania aktywności obywatelskiej osób starszych w społeczności lokalnej.
2. Rada gminy, z własnej inicjatywy lub na wniosek zainteresowanych środowisk, może utworzyć gminną radę seniorów.
3. Gminna rada seniorów ma charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny.
4. Gminna rada seniorów składa się z przedstawicieli osób starszych oraz przedstawicieli podmiotów działających na rzecz osób starszych, w szczególności przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz podmiotów prowadzących uniwersytety trzeciego wieku.
5. Rada gminy, powołując gminną radę seniorów, nadaje jej statut określający tryb wyboru jej członków i zasady działania, dążąc do wykorzystania potencjału działających organizacji osób starszych oraz podmiotów działających na rzecz osób starszych, a także zapewnienia sprawnego sposobu wyboru członków gminnej rady seniorów. (...)
W ustawie nie znajdziemy więc katalogu zadań przypisanych radzie, co oznacza, że aktywność rady seniorów zależy od samych jej członków.
eska
REKLAMA
REKLAMA