Koncert kameralny w CKA w Środzie Śląskiej fot.: mpr
Koło koncertu „Z klasyką przez Polskę” nie można przejść obojętnie. Artyści podziwiani m.in. Nowym Jorku, Tokio, Buenos Aires wystąpią w naszym mieście, dla nas.
Koncert będzie jedną z atrakcji „weekendu otwarcia” Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej. Zaplanowano go na sobotę 7 marca godz. 18.00. Muzyce poważnej trudno konkurować z muzyką rozrywkową, dlatego chcemy zwrócić uwagę na to wydarzenie.
Janusz Olejniczak (fortepian) i Tomasz Strahl (wiolonczela) zaprezentują największe dzieła Fryderyka Chopina i Franza Schuberta. Ich biogramy potwierdzają, że mamy do czynienia z muzykami światowej sławy i koncert w Środzie będzie wyjątkowym wydarzeniem, muzyczną ucztą nie tylko dla melomanów.
JANUSZ OLEJNICZAK
Należy do najwybitniejszych współczesnych chopinistów. Urodzony we Wrocławiu, był najmłodszym laureatem 8. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1970 r. Został także nagrodzony na Międzynarodowym Konkursie im. Alfreda Caselli w Neapolu.
Koncertuje w najsłynniejszych światowych salach koncertowych, jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Filharmonia Berlińska, Teatro Colón w Buenos Aires, Salle Pleyel w Paryżu, Suntory Hall w Tokio, Lincoln Center w Waszyngtonie, Tonhalle w Düsseldorfie, Concertgebouw w Amsterdamie.
Poza żelaznym repertuarem klasycznym wykonuje także polską muzykę współczesną (m.in. kompozycje Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara). Występował z orkiestrami pod dyrekcją Witolda Rowickiego, Stanisława Wisłockiego, Kazimierza Korda, Antoniego Wita, Jerzego Maksymiuka, Marka Mosia, Wojciecha Michniewskiego, Tadeusza Strugały, Charles’a Dutoit, Andrzeja Borejki, Grzegorza Nowaka, Jacka Kaspszyka i in. Był jednym z pierwszych wykonawców muzyki Chopina na instrumentach historycznych (Érard i Pleyel).
Jest ośmiokrotnym laureatem nagrody „Fryderyka”, a za całość dorobku artystycznego został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000) i Złotym Medalem Gloria Artis (2005).
Nagrał ponad 40 płyt i ścieżki dźwiękowe do dwóch słynnych filmów: Pianisty Romana Polańskiego oraz Błękitnej nuty Andrzeja Żuławskiego, występując w tym ostatnim w aktorskiej roli Fryderyka Chopina.
TOMASZ STRAHL
Jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów. Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie ukończył w roku 1989 w klasie prof. Kazimierza Michalika, a następnie roczne studium podyplomowe w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu u Tobiasa Kühne.
Laureat I nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Nicanora Zabalety w San Sebastian w Hiszpanii (1991). Otrzymał również nagrodę -stypendium Polsko-Japońskiej Fundacji JESC w roku 1994.
Tomasz Strahl występował m.in. w Schauspielhaus (Berlin), Brucknersaal (Linz), St. John’s Smith Square (Londyn), Art Center (Tel Awiw), Toppan Hall (Tokio), Auditori (Barcelona), Sali im. Glinki w Sankt Peterburgu. Odbył liczne tournée po Japonii, Kanadzie, Hiszpanii. Ważnym wydarzeniem w karierze artysty było wykonanie Koncertu wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego, w obecności kompozytora, pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka (1993). Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, a także dla CBC Radio w Kanadzie.
Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi także kursy mistrzowskie w Polsce, Holandii, Finlandii, Niemczech, Japonii i Ameryce Południowej.
Rok 2019 przyniósł mu nagrodę „Fryderyka” w kategorii Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca.
Na koncercie w Środzie Śląskiej usłyszymy:
Fryderyk Chopin (1810 – 1849)
Lento con gran espressione cis-moll na wiolonczelę i fortepian
2 Preludia op. 28: e-moll i h-moll na wiolonczelę i fortepian
2 Mazurki
Scherzo h-moll op. 20
Franz Schubert (1797 – 1828)
Sonata Arpeggione D 821
Allegro moderato
Adagio
Allegretto
Wstęp na koncert wolny! Zapraszamy w imieniu organizatorów.
eska