Przeszło 200 osób - seniorów - podpisało się pod wnioskiem o utworzenie w gminie Kostomłoty rady seniorów - organu pomocniczego o charakterze konsultacyjnym, doradczym.
W gminie Kostomłoty mieszka ponad 1500 osób w wieku powyżej 60 roku życia.12 grudnia w trakcie sesji wpłynął wniosek o utworzenie rady seniorów. Wedle ustawy o samorządzie gminnym jedynie rada gminy ma kompetencje, aby powołać tego typu organ. Pod dokumentem podpisało się przeszło 200 mieszkańców reprezentujących środowisko osób starszych. Kilka miesięcy wcześniej, w maju, podobny wniosek złożyła wójt gminy Janina Gawlik. Wówczas jej propozycja została odrzucona.
W uzasadnieniu do projektu stosownej uchwały w tym zakresie podkreślono, że utworzenie rady seniorów służyć będzie włączeniu starszego pokolenia w życie społeczne, w działania, których celem byłoby zaspokojenie ich potrzeb, natomiast powołanie nowego organu nie wiązałoby się z żadnymi dodatkowymi kosztami dla budżetu gminy, poza drobnymi wydatkami o charakterze administracyjno-organizacyjnymi, zaplanowanymi w ramach zwykłego funkcjonowania urzędu.
- Nie jestem za nie podjęciem takiej uchwały, ale należy porozmawiać np. na temat utworzenia stowarzyszenia. W przeciwnym razie jaka to będzie korzyść dla seniorów? - mówił w trakcie grudniowej sesji radny Marek Pomykała. - Stowarzyszenie może przede wszystkim pozyskiwać środki, które na tych seniorów potem może wydać, zorganizować spotkania dla nich. Rada może nam dawać opinie, ale stowarzyszenie też może je dawać. Chodzi oto, aby ta rada seniorów była prężna, widoczna, tak jak każde inne stowarzyszenie. A tak: podejmiemy uchwałę, że jest rada seniorów i tyle z tego będzie - dodał.
- Mylimy dwa różne pojęcia. Stowarzyszenie i rada seniorów. Żeby zabierać głos na temat co jest lepsze, to trzeba jedno i drugie poznać. Rada seniorów ma funkcje opiniodawcze. Ona nie potrzebuje pieniędzy na balety. A jeśli nawet, to seniorzy bardzo dobrze z tym sobie poradzą. Jeśli będą chcieli skorzystać z pieniędzy unijnych, to sobie to stowarzyszenie założą. Rada seniorów ma inny cel. To jest rozciągnięcie działalności na całą gminę poprzez swoich radnych, patrzenie na potrzeby osób starszych, współpraca z domem seniora. Ma zupełnie inne zadania niż stowarzyszenie (...). Rada seniorów jest organem doradczym, opiniodawczym, pomocą dla radnych. (...) Bardzo proszę: jeśli nie chcecie utworzyć rady seniorów, to przynajmniej nie porównujcie jej do stowarzyszenia - apelowała wójt Janina Gawlik.
- Prawda jest taka, że jeśli osoby starsze chcą działać, to niech działają. To nie musi być rada, nie musi być prezes, nie musi być cokolwiek. (...) Może dałabym im szansę, aby pokazali, co robią. Po co od razu rada, czy cokolwiek - mówiła radna Aneta Sawicka.
- Powinniśmy to skonsultować z seniorami, zanim podejmiemy tę uchwałę - mówił Edward Kulig. Przekonywał także, że utworzenie stowarzyszenia będzie o wiele bardziej korzystne, bowiem może być finansowane z budżetu gminy.
- Pierwsza propozycja utworzenia rady seniorów padła siedem miesięcy temu. Od tego czasu nie kiwnął pan palcem, aby się z seniorami skonsultować - ripostowała wójt. - Dziś mamy inicjatywę społeczną i to państwo zdecydujecie, czy jest dobra, czy zła - mówiła.
- To nie jest kwestia tego, że radni są przeciwko działalności tej rady. Nie. Chodzi o to, aby to było w formule stowarzyszenia, co może być bardziej korzystne - podsumował przewodniczący rady Mariusz Żałobniak. Następnie przystąpiono do głosowania nad uchwałą. Ośmioma głosami radni zagłosowali przeciw przyjęciu uchwały o utworzeniu rady seniorów, siedem osób było "za".
- Jest mi bardzo przykro, że taki jest wynik głosowania - podsumował krótko radny Pisarek, jeden z inicjatorów utworzenia rady seniorów.
Otrzymaliśmy jednocześnie informację, że radni spotkają się z seniorami w drugiej połowie stycznia, aby dowiedzieć się, jakie są ich oczekiwania w tym zakresie.
akme
REKLAMA
REKLAMA