We Wrocławiu i w Miękini zorganizowano "Seminarium The Future of Eastern Partnership". Uczestniczyli w nim ambasadorowie, dyplomaci, samorządowcy, analitycy i publicyści.
W tym roku obchodzimy 10. rocznicę Partnerstwa Wschodniego. Jest to polsko-szwedzka inicjatywa zakładająca zacieśnienie współpracy z Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią poprzez między innymi wprowadzenie strefy wolnego handlu między UE a poszczególnymi krajami partnerskimi, a także ułatwień wizowych czy programów pomocowych. W dłuższej perspektywie Partnerstwo ma przygotować objęte nim państwa do akcesji.
Seminarium przygotowane zostało przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Zakładem Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu, Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, miastem Wrocławiem, Gminą Miękinia i Samorządowym Ośrodkiem Kultury w Miękini. W trakcie cyklu spotkań poruszano tematy wschodniej polityki Unii Europejskiej. Jego uczestnicy debatowali nad aktualizacją założeń Partnerstwa Wschodniego, by dostosować je do zmieniającego się świata i nowej geopolitycznej rzeczywistości w regionie.
Jedno ze spotkań zorganizowano w Winnicy Jaworek. Jego uczestnicy zostali na początku oprowadzeni po obiekcie. Właściciele winnicy przybliżyli gościom jej historię, ale zdradzili też najbliższe plany. Po części mniej oficjalnej skupiono się na sprawach związanych z tematem seminarium.
W Miękini gościli między innymi Jan Hofmokl - pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych ds. Partnerstwa Wschodniego, Anna Westerholm z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Szwecji, Paweł Kowal - polski polityk i politolog, a także inni ambasadorowie, dyrektorzy i pracownicy Ministerstw Spraw Zagranicznych i Instytutów: Rumunii, Danii, Azerbejdżanu, Armenii, Ukrainy, Niemiec, Mołdawii, Austrii, przedstawiciele Komisji Europejskiej, pracownicy polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przedstawiciele Kolegium Europy Wschodniej oraz publicyści.
akme
REKLAMA
REKLAMA