Kierowcy, magazynierzy, mechanicy i opiekunki. To jedne z tych zawodów, które w tej chwili w powiecie są deficytowe.
Portal Barometr Zawodów opublikował prognozę sytuacji w zawodach dla każdego powiatu w Polsce. - Opiera się na opinii ekspertów, którzy na przełomie III i IV kwartału spotykają się i wspólnie analizują sytuację w poszczególnych zawodach. Uczestnicy badania (pracownicy powiatowych urzędów pracy, prywatnych agencji zatrudnienia oraz innych instytucji zorientowanych w sytuacji na lokalnym rynku pracy) w toku dyskusji udzielają odpowiedzi na pytania: Jak zmieni się zapotrzebowanie na pracowników w danym zawodzie w nadchodzącym roku? Czy będzie ono rosnąć, maleć czy pozostanie bez zmian? Jak będzie się kształtować relacja między dostępną siłą roboczą a zapotrzebowaniem na pracowników w danym zawodzie? Czy wystąpi deficyt poszukujących pracy, czy ich nadwyżka, czy może popyt i podaż zrównoważą się? - informują autorzy zestawienia.
Podczas oceny eksperci posiłkują się danymi na temat liczby ofert pracy oraz liczby osób zarejestrowanych w konkretnym zawodzie. Uwzględniają również sytuacje, gdy w danej profesji większość ofert stanowić będą oferty staży.
Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. Zawody deficytowe to te, w których w najbliższym roku nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy. Zapotrzebowanie pracodawców będzie w ich przypadku duże, a podaż pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje stosunkowo niewielka. Kolejną grupą są zawody zrównoważone: liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie. Ostatnia grupa to zawody nadwyżkowe. Znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów chętnych do podjęcia pracy i spełniających wymagania pracodawców.
Jak sytuacja wygląda w powiecie średzkim?
W tej chwili najbardziej poszukiwani są pracownicy na stanowisko kierowcy, magazyniera, mechanika, czy opiekunki do dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych.
Już nie tak duże, ale jednak, jest zapotrzebowanie na fryzjerów, dentystów, nauczycieli, ratowników medycznych i pracowników socjalnych.
W powiecie jest też także mnóstwo zawodów, które są już niemal w pełni obsadzone. Są to m.in. pracownicy administracyjni, inzynierowie, architekci, czy psycholodzy.
anbo
REKLAMA
REKLAMA