POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Radni uchwalili budżet powiatu. Dyskutowali m.in. o festiwalu Uwolnić Muzykę, szpitalu i CKA

Sesja budżetowa Rady Powiatu Średzkiego fot.: anbo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

24 stycznia w Starostwie Powiatowym w Środzie Śląskiej odbyła się sesja budżetowa. Radni uchwałę przyjęli, ale nie jednogłośnie.

Radni stosunkiem głosów 9 za i 7 przeciw przyjęli uchwałę budżetową powiatu średzkiego na 2019 rok. Pozytywną opinię dla dokumentu wydała Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu oraz komisje stałe rady. Dochody powiatu będą oscylowały w kwocie około 48 mln złotych, a wydatki to koszt około 46 mln złotych. Nadwyżkę w kwocie 2 mln złotych przeznaczą na wykup papierów wartościowych.

W tym roku na inwestycje z budżetu powiatu zostanie przeznaczone blisko 1,7 mln złotych. Natomiast łączy koszt przedsięwzięć po dodaniu środków zewnętrznych to niemal 4,9 mln złotych. Najważniejsze zadania inwestycyjne na ten rok to m.in. przebudowa i modernizacja drogi powiatowej od Udanina do Konar wraz z chodnikami i ścieżką bitumiczną Udanin-Piekary oraz w miejscowości Udanin. Z dochodów własnych zostanie przeznaczony 1 mln złotych, natomiast dofinansowanie to ponad 2,9 mln złotych.

Kolejną inwestycją za 274 tys. złotych to przebudowa chodników przy drogach powiatowych w miejscowości Piotrowice i Paździorno. Za 150 tys. złotych opracowana zostanie dokumentacja techniczna na przebudowę drogi powiatowej od granicy miasta Środa Śląska do Malczyc, wraz z budową ścieżki rowerowej pomiędzy miejscowościami Chomiąża-Malczyce. Powiat przeznaczy także pieniądze na opracowanie dokumentacji technicznej na budowę ścieżki rowerowej relacji Cesarzowice-Ujazd Górny, Cesarzowice-Jenkowice oraz Jenkowice-Zabłoto. Opracowana ma być dokumentacja na przebudowę drogi w Osieku od skrzyżowania z drogą S5 w kierunku Bogdanowa.

Z budżetu 35 tys. złotych ma zostać przeznaczonych na zadanie pn. "Zapewnienie wysokiej jakości transportu publicznego w Powiecie Średzkim  oraz gminach Malczyce, Kostomłoty, Udanin poprzez zakup taboru niskoemisyjnego nowoczesnych autobusów".

Dyskusja radnych m.in. o szpitalu i festiwalu Uwolnić Muzykę

Samorządowcy na sesji dyskutowali o uchwale budżetowej. Radna Maria Zachary zwróciła uwagę, że w dokumencie nie ma zabezpieczonych środków na wykupienie szpitala w Środzie Śląskiej. - Nie ma ujętych wydatków związanych z odkupieniem budynku szpitala, jak również z dalszą jego eksploatacją. Wnoszę o zarezerwowanie środków w 2019 roku oraz w wieloletniej prognozie finansowej na ten cel - zawnioskowała radna.

Dlaczego środki nie zostały zabezpieczone? - Kiedy budynek będzie wystawiony przez syndyka masy upadłościowej, na pewno odbędzie się spotkanie radnych z zarządem i poszczególnymi włlodarzami gmin. W tej chwili nie znamy jego wartości, w jakiej cenie i kiedy ta nieruchomość zostanie wystawiona. Trwają procedury przejęcia budynku od firmy PCZ - mówił sekretarz Mariusz Żałobniak. - Jeżeli w projekcie budżetu nie ma środków finansowych na odkupienie szpitala, to na jakiej podstawie będą odbywały się rozmowy z wójtami i burmistrzem, jeśli tego zadania nie ma wpisanego do budżetu? - dopytała radna. Głos w dyskusji zabrał przewodniczący Artur Bogucki. - Na ostatniej komisji pani mecenas prosiła, żeby nie podnosić na razie kwestii szpitala i należności z tym związanych, ponieważ są to umowy, które powinny być objęte swego rodzaju tajemnicą. Proszę nie wprowadzać opinii publicznej w błąd, że na ten temat się nie rozmawia, bo to jest nieprawda. Nie róbmy sobie sami krzywdy, wprowadzaniem tego typu atmosfery. Była prośba, żeby nie upubliczniać pewnych kwot i pozostawić to do negocjacji. Nie traktujmy szpitala jako monety przetargowej do dyskusji, bo nie będzie nam to służyć - skomentował radny Bogucki.

Kolejnym poruszonym tematem był festiwal Uwolnić Muzykę. Radna Judyta Partyka-Basa przedstawiła plakat do najnowszej edycji imprezy, która ma odbyć się w lipcu tego roku. - Czy w roku 2019 planuje pan dofinansować imprezę pod nazwą Festiwal Uwolnić Muzykę w Środzie Śląskiej? - pytała radna. - Ten festiwal ma już ósmą edycję i był dofinansowany z powiatu. Osoba, która jest jego dyrektorem, zgłaszała się o pomoc finansową. Trend w tym festiwalu poszedł w kierunku nieoczekiwanym. Grana jest muzyka bardzo agresywna. Myślę, że musimy się zastanowić nad nim, pilnując budżetu i szanując gusta niektórych osób. Żadne środki na ten festiwal nie zostały jeszcze określone - mówił Artur Bogucki.

Radna pokazała plakat tegorocznej edycji. - Wpis na portalu społecznościowym do tego plakatu brzmi: A słowo ciałem się stało. Oto plakat festiwalu na rok 2019. Kolejnych było wiele. Ostatni dotyczył biletów: Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni jesteście, a ja was pokrzepię. Myślę, że na takie festiwale pieniądze z budżetu powiatu nie powinny zostać przeznaczone. Używanie fragmentów Pisma Świętego jest dalece niestosowne - skomentowała radna. Przewodniczący Artur Bogucki zadeklarował, że będzie pilnował tej kwestii. Temat festiwalu był także poruszany na sesji Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej. Radni tak samo mają się zastanowić nad tym wydarzeniem.

Jednym z kolejnych tematów było utworzenie w mieście Centrum Kultury Alternatywnej. Radna Joanna Szremska stwierdziła, że o projekcie mało wiadomo. - Projekt CKA jest nierozpropagowany społecznie. Ludzie nie wiedzą, co to jest, komu to będzie służyło? Czy wszyscy mieszkańcy powiatu średzkiego będą mogli z niego korzystać? Być może w poprzedniej kadencji było o tym mówione. Muszę dziś przyjąć budżet z kwotą tych 9 mln złotych, a nic na ten temat nie wiem. Nie wiemy, jakie będą koszty utrzymania. Nigdzie nic nie ma na temat tej inwestycji - mówiła radna.

O samej inwestycji pisaliśmy wielokrotnie. Ostatni artykuł dotyczący CKA informował, jak dokładnie ma wyglądać obiekt. Starosta zapowiedział, że inwestycja będzie promowana na terenie powiatu i szerzej. Dodał także, jak ważna będzie współpraca z sąsiadującymi gminami, ośrodkami kultury. - Na pewno będą z niego korzystać wszyscy mieszkańcy powiatu średzkiego, nie tylko Środy Śląskiej. To bardzo duża inwestycja. Myślę, że będziemy wspólnie ją promować - mówił starosta Krzysztof Szałankiewicz. - Ja jestem przekonany, że będziemy zadowoleni z tej inwestycji. O CKA było mówione bardzo dużo, może to państwu umknęło - dodał przewodniczący Bogucki. 

Radny Mariusz Wojewódka dopytał także ile faktycznie budowa Centrum Kultury Alternatywnej będzie kosztować. - Proszę nam powiedzieć ile to będzie ostatecznie kosztowało? Proszę nam przedstawić ile będzie kosztowało utrzymanie tego czegoś? - pytał radny. Odpowiedź ma zostać podana na piśmie.

anbo

REKLAMA


REKLAMA