POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Bezpieczeństwo na 27. finale WOŚP. Na ulicach będzie więcej patroli policji

Zdjęcie ilustracyjne fot.: WOŚP

13 stycznia odbędzie się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nad bezpieczeństwem będą czuwać policjanci.

Nad zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom Dolnego Śląska podczas WOŚP czuwać będą m.in. policjanci prewencji, ruchu drogowego i kryminalni. - Funkcjonariusze prewencji, patrolując ulice i monitorując miejsca, gdzie będą odbywały się różnego rodzaju imprezy towarzyszące WOŚP, zwracać będą szczególną uwagę m.in. na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione, zadbają o bezpieczeństwo wolontariuszy, kwestujących dzieci, a także będą prowadzić działania informacyjno-edukacyjne - informuje asp. szt. Paweł Petrykowski oficer prasowy dolnośląskiej policji.

Policjanci służb operacyjnych, będą monitorować ciągi komunikacyjne i miejsca gromadzenia się uczestników WOŚP, by zapobiegać zdarzeniom o charakterze kryminalnym. - Jeszcze przed finałem funkcjonariusze prowadzą także działania wyprzedzające, przekazując wolontariuszom WOŚP informacje na temat zasad bezpieczeństwa podczas zbiórki pieniędzy oraz informacje o mogących wystąpić zagrożeniach - dodaje policjant.

Porady dla darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:

  • Każdy z wolontariuszy będzie wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza,
  • Identyfikator musi mieć logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy,
  • Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator na widocznym miejscu,
  • Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.
  • W przypadku podejrzenia, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, powinniśmy skontaktować się z Policją (numer telefonu alarmowego 997 lub 112) bądź też strażą miejską/gminną (numer telefonu alarmowego 986). Prosimy również o wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu.

Porady dla wolontariuszy:

• Prowadźcie zbiórkę pieniędzy w bezpiecznych miejscach:
- centra handlowe, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony,
- główne ciągi komunikacyjne,
- miejsca dobrze oświetlone,
- miejsca, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych,
- miejsca objęte monitoringiem kamer, itp.
• Nie prowadźcie zbiórek w miejscach mało uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach, miejscach, które na Waszym osiedlu uznawane są za niebezpieczne,
• Unikajcie prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej!!! Starajcie się zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe opiekę osób dorosłych.
• Szczególnie ważne jest, abyście wracając do Waszego sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy, poruszali się w grupie, korzystajcie z pomocy Waszych znajomych, bliskich.

em/KWP

REKLAMA


REKLAMA