Od kilku dni harcerze z powiatu średzkiego przekazują Betlejemskie Światełko Pokoju. Byli już m.in. u wójtów z gminy Miękinia i Malczyce.
"Światło, które łączy", to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju. Po raz dwudziesty ósmy harcerze i harcerki są strażnikami światła, które jest symbolem nadziei i pokoju między narodami.
Od początku tygodnia światełko wędruje po naszym powiecie. W poniedziałek harcerze z 4 Miękińskiego Szczepu Harcerskiego "Ha2o” byli u wójta Jana Mariana Grzegorczyna w Miękini. - Nastrój Świąt Bożego Narodzenia już jest z nami, a dzięki niespodziance, jaką sprawiły mi dzisiaj Zuchy z naszego szczepu obdarowując Betlejemskim Światełkiem Pokoju, święta Bożego Narodzenia wprowadziły w mury Urzędu Gminy - mówi wójt Malczyc Piotr Frankowski.
Światełko zostanie też przekazane dziś na średzkim rynku włodarzom miasta i powiatu.
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” .Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.
Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.
ZHP
em
REKLAMA
REKLAMA