29 listopada odbyła się druga w tej kadencji sesja Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej. Wybrano na niej m.in. członków stałych komisji.
W obradach uczestniczył także nowy starosta i przewodniczący Rady Powiatu. Panowie przedstawili się nowym radnym i deklarowali współpracę. - Przyszliśmy do państwa, żeby się przedstawić i jednocześnie pokazać, że jestem skłonny do współpracy, że nie jestem starostą z gminy Miękinia, ale starostą całego powiatu średzkiego. Przed nami bardzo duże wyzwania. Jeżeli nie będzie między nami odpowiedniej współpracy, to będzie ciężko realizować zadania przez starostwo, jak i poszczególne gminy. Jednym z zadań jest reaktywacja szpitala. Będąc 1,5 tygodnia starostą, zorientowałem się, że jest to bardzo ważna sprawa dla mieszkańców. Bardzo proszę o współpracę. Jeżeli jej nie będzie to, to zadanie będzie nie do zrealizowania. Mam różne koncepcje na ten temat. Jeszcze raz proszę o daleko idącą współpracę pana burmistrza oraz panie i panów radnych - mówił starosta Krzysztof Szałankiewicz.
W podobnym tonie wypowiedział się przewodniczący Artur Bogucki. - Tak, jak pan starosta przyszedłem tu dziś z prośbą o ścisły dialog i współpracę. Jak będzie trzeba to nawet z prośbą o pomoc do naszego najbliższego partnera, jakim jest gmina Środa Śląska. Ta współpraca była, jest, ale uważam, że mogłaby być jeszcze lepsza. Wszystkie gminy naszego powiatu są dla nas bardzo bliskie - przyznał Artur Bogucki. - Mówi się, że powiat jest silny dobrze zarządzanymi i uprzemysłowionymi gminami. Chciałbym, żeby na koniec tej kadencji można było powiedzieć, że gminy się dobrze rozwijają dzięki temu, że współpraca i zarządzanie powiatem była dobra - dodał przewodniczący.
Na prośbę o współpracy odpowiedział burmistrz Adam Ruciński. - Mamy świadomość tego, że samorządy muszą być dla siebie partnerami. Pewnie zauważymy to, że taką podobną misję jak dzisiaj, pozytywną zrealizujecie panowie w każdej gminie, rozpoczynając od Miękini, silnego filaru naszego powiatu - mówił burmistrz. - Pan starosta wymienił tutaj rzecz oczywistą dla mieszkańców i samorządowców, czyli przywrócenie działalności szpitala powiatowego. Cieszę się, że na naszej sesji starosta zaakcentował to. Trzeba sobie powiedzieć, że jest to zadanie bardzo trudne. Ja i pani Maria Zachary wielokrotnie się o tym wypowiadaliśmy. Były popełnione pewnie błędy na poziomie powiatu i teraz te błędy tak skutkują. Nie sztuką jest powiedzieć, że były błędy, sztuką jest odwrócić tę sytuację. Liderem tego przedsięwzięcia musi być powiat średzki jako główny odpowiedzialny. Partnerem muszą być wszystkie gminy. Wierzę w to i życzę wszystkim mieszkańcom, żeby ta misja współpracy z liderem i partnerami się powiodła. Przywrócenie szpitala, który wcześniej poprzez odzyskanie budynku, który samorząd powiatowy sprzedał, a potem przywrócenie poszczególnych elementów działalności na tyle, na ile będzie to możliwe - to cel strategiczny - kontynuował burmistrz, który wspomniał także o potrzebie zakupu trzeciej karetki pogotowia dla powiatu. - Jest to od kilku lat bolączka mieszkańców. Nie ma szpitala na terenie powiatu i dowóz pacjentów do innych placówek jest bardzo długi. Zadaniem na najbliższe pół roku jest trzecia karetka pogotowia. My jako jeden z kluczowych partnerów, ale nie jedyny włączymy się w to. Też jako partner oczekuję racjonalnej polityki finansowej ze strony powiatu - zakończył Adam Ruciński.
Po tej wypowiedzi włodarza gminy głos ponownie zabrał starosta. - Podjęliśmy dialog z burmistrzem, jak zauważyliście państwo, na pewno będzie to ciężki dialog, dlatego, że recenzowanie postępowania rady gminy Środy Śląskiej nie leży w moim interesie - przyznał Szałankiewicz, a między samorządowcami doszło do kolejnej wymiany zdań. - Proszę nie odbierać moich słów jako recenzowanie, tylko jako wyraz troski i odpowiedzialności - odpowiedział burmistrz.
- Dziękuję panu burmistrzowi za te cenne uwagi, ale sami państwo wiecie, że nawiązanie współpracy z pięcioma gminami, jest bardzo trudne. Tym liderem w reaktywacji szpitala, jednak powinna być gmina Środa Śląska. Jest to bardzo ciężkie zadanie. Jeżeli uda nam się z panem burmistrzem, bo wierzę, że jest to nasze wspólne przedsięwzięcie, aby szpital na nowo utworzyć to naprawdę będzie ogromny sukces. Przede wszystkim pana burmistrza i nasz samorządowców - mówił starosta Szałankiewicz. Ostatnie słowo w tej dyskusji miał jednak burmistrz. - Trochę się różnimy przy tym wspólnym celu. Jeszcze raz powtarzam z pełną odpowiedzialnością. Dla mnie i dla nas liderem tego projektu musi być powiat średzki. Nie tylko z powodów finansowych. Powiat za to odpowiada. Tak jest zapisane w ustawie. Powiat ma rolę integrującą w stosunku do wszystkich gmin i dlatego powinien panie starosto, powiat wszystkie gminy integrować wokół szpitala, bo to jest nasz wspólny cel. Z naciskiem na wszystkie gminy, a liderem powiat - wyjaśnił Ruciński. - Wcale nie powiedziałem, że tak nie jest. Ja jestem tutaj liderem i ja na siebie biorę odpowiedzialność. Natomiast potrzebuję pomocy. Zgadzam się z panem burmistrzem i ja nie chcę zrzucić z siebie odpowiedzialności. Proszę tylko o pomoc, bo sam nie jestem w stanie tego zrobić. My jako powiat musimy to koordynować, jednak wychodzę też dalej. Siły polityczne w postaci partii rządzącej także muszą nam w tym pomóc, bo jeżeli nie będziemy mieli wsparcia, to będzie znowu bardzo ciężko. To jest ciężki temat, ale rozpoczęliśmy już pewną dyskusję - podsumował starosta.
Wybór do komisji
Jednym z punktów sesji były wybory członków do stałych komisji. Joanna Wasylkowska, Stanisław Sendyka i Zbigniew Sozański decyzją radnych zostali wybrani na członków Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.
Do składu Komisji Spraw Gospodarczych, Budżetu i Finansów zgłosili się: Arkadiusz Gruszczyński, Arkadiusz Hibner, Jerzy Kryciński, Arkadiusz Lisiecki, Mieczysław Łabatczyk, Grażyna Ostrówka, Paweł Rosenbeiger, Mirosław Skóra i Joanna Wasylkowska. Komisję Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego będą tworzyć: Wioletta Borkowska, Jarosław Czyrniański, Arkadiusz Hibner, Zdzisław Kruszelnicki, Jerzy Kryciński, Paweł Rosenbeiger, Zbigniew Sozański i Joanna Wasylkowska.
W skład Komisji Rozwoju Obszarów Wiejskich, Spraw Komunalnych, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa weszli: Jarosław Czyrniański, Arkadiusz Gruszczyński, Mieczysław Łabatczyk, Leszek Maciejewski, Grażyna Ostrówka.
anbo
REKLAMA
REKLAMA