POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Żłobki na nowych zasadach

Żłobki na nowych zasadach fot.: www.sxc.hu

Aby zorganizować żłobek lub klub dziecięcy wystarczy mieć do dyspozycji wolne jedno lub dwa pomieszczenia, nawet we własnym domu.

Uchwalona przez sejm Ustawa z dnia 5 stycznia określa zasady funkcjonowania opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Opieka ta może być organizowana w formie żłobka lub klubu dziecięcego, a także sprawowana przez dziennego opiekuna lub nianię. Ustawa ta przewiduje, że żłobki przestaną być zakładami opieki zdrowotnej, co jest istotną barierą rozwoju tej formy opieki.

Opiekę nad dziećmi w wieku od 20. tygodnia prowadzona będzie w żłobku. W klubie dziecięcym przebywać będą dzieci w wieku od ukończenia jednego roku życia. Żłobek i klub dziecięcy będzie mógł tworzyć każdy zainteresowany, po spełnieniu warunków określonych w ustawie. Będą mogły tworzyć je także gminy oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne posiadające osobowość prawną.

Dzieci będą miały zapewnioną opiekę przez 10 godzin dziennie w żłobku i 5 godzin dziennie w klubie dziecięcym.

Jest to szansa dla osób planującyh pracę z dziećmi, posiadającyh doświadczenie w tym kierunku lub mających odpowiednie kwalifikacje a będących np. na emeryturze.

Opiekunem żłobka i klubu dziecięcego może być bowiem osoba posiadająca kwalifikacje w następujących zawodach: pielęgniarki, położnej, opiekunki dziecięcej, nauczyciela wychowania przedszkolnego, nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej, pedagoga opiekuńczo - wychowawczego.

Oprócz klubów i żlobków ustawa reguluje także pracę opiekunów dziennych. Będzie mógł on sprawować opiekę nad dziećmi w wieku od 20. tygodnia do trzech lat w swoim domu lub lokalu do którego posiada tytuł prawny. Opiekunem będzie mógł zostać np. rodzic przebywający na urlopie wychowawczym. Kandydaci na te funkcje będą wyłaniani przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w drodze konkursu. Będą też musieli przejść 160-godzinne szkolenie lub posiadać odpowiedni staż pracy z dziećmi. Wysokość wynagrodzenia opiekuna dziennego ustali rada gminy.

Nowowścią jest również możliwość zatrudnienia niani na podstawie umowy uaktywniającej (zlecenia). Uregulowano więc kwestię odprowadzania składek do ZUS i zgłoszenia osoby pracującej jako niania do ubezpieczenia społecznego o zdrowotnego. Niania będzie mogła sprawować opiekę nad dziećmi w wieku od 20. tygodnia życia.

Ustawa jest na tyle elastyczna, że daje możliwości zarówno osobom fizycznym jak i gminom i pozwala uregulować i zwiększyć liczbę miejsc opieki nad dziećmi.

dz/Express-Miejski.pl

REKLAMA