29 października w Malczycach odbyła się sesja rady gminy. Po raz ostatni w składzie, który obradował przez ostatnie cztery lata.
Na sesji oprócz podjęcia uchwał radni rozpatrzyli trzy skargi. Autorką każdej była radna Leokadia Gancarz. Jedna z nich dotyczyła prezesa Malczyckich Usług Komunalnych Krystiana Żygadło. Radna poruszyła temat stanu technicznego kaplicy na cmentarzu. Komisja rewizyjna uznała, że skarga jest zasadna. - Zobowiązaliśmy prezesa Malczyckich Usług Komunalnych do tego, aby został przeprowadzony remont wewnątrz kaplicy. Jest ona aktualnie w remoncie, prezes wywiązuje się z tego, do czego został zobowiązany – stwierdził przewodniczący komisji rewizyjnej Ryszard Zawadka. - Po uzgodnieniach z proboszczem przystąpiliśmy do remontu. Na dzień dzisiejszy zostało tylko zamontowanie oświetlenia, prace dotyczące malowania zostały już wykonane w 90 procentach. Jutro, najpóźniej pojutrze kaplica zostanie oddana do użytku - dodał Krystian Żygadło.
Do samej skargi odniosła się także jej autorka. - Ja złożyłam ją po to, żeby to było zrobione i bardzo się cieszę, że tak się stało. Nie zrobiłam tego dla mojej satysfakcji. Bardzo się cieszę, że kaplica jest pomalowana. Dziękuję przewodniczącemu komisji rewizyjnej. - mówiła Leokadia Gancarz.
Kolejne skargi dotyczyły Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Malczycach. Konkretnie o nienależyte wykonywanie zadań oraz nieprzestrzeganie prawa przez kierownika placówki Mateusza Olkowskiego i wójta Frankowskiego. - 11 października odbyło się posiedzenie komisji rewizyjnej w sprawie tych skarg, gdzie zostały przedstawione zarzuty radnej Leokadii Gancarz. Podczas posiedzenia doszliśmy do porozumienia, żeby wystosować zapytanie do radczyni prawnej, czy SPZOZ jest jednostką samorządową oraz czy art. 26 ustawy o pracownikach samorządowych dotyczy również SP ZOZ w Malczycach, a mianowicie czy małżonkowie oraz osoby pozostające w stosunkach pokrewieństwa do drugiego stopnia włącznie lub powinowactwa pierwszego stopnia oraz w stosunku przysposobienia, opieki, bądź kurateli nie mogą być zatrudnione w jednostkach, o której mowa w art. 2. Stosowanie przepisów ustawy, jeśli powstałby między tymi osobami stosunek bezpośredniej podległości służbowej. Po otrzymaniu odpowiedzi od pani mecenas i zwołaniu drugiego posiedzenia komisji rewizyjnej jej członkowie zdecydowali i uznali wniosek radnej za bezzasadny – tłumaczył przewodniczący komisji rewizyjnej Ryszard Zawadka. Uchwała została odrzucona 8 głosami za, 6 przeciw i jednym wstrzymującym się.
Czas podziękowań za współpracę
Poniedziałkowa sesja była także okazją do posumowania mijającej kadencji oraz podziękowań za pracę rady i nie tylko. - Spotykaliśmy się tutaj od czterech lat. Za nami 53. sesje biorąc pod uwagę, że każda sesja to minimum trzy godziny, więc spędziliśmy na tej sali łącznie 150 godzin. Podjęliśmy wspólnie naprawdę bardzo dużo uchwał. Cztery lata współpracy, cztery lata wspólnych przeżyć, przetaczania różnych tematów. Ja zapamiętam te lata nie lekko, ale z uśmiechem, bo dużo się od państwa nauczyłem. Dziękuje wam razem i każdemu z osobna. Dziękuje dyrektorom naszych placówek oświatowych, panu wójtowi, pani sekretarz, skarbnikowi, sołtysom i mieszkańcom, którzy niestety nielicznie, ale jednak przychodzili na sesje - mówił na sesji Marcin Głowacki przewodniczący Rady Gminy Malczyce.
Do tych podziękowań przyłączył się także wójt Piotr Frankowski. - Również chciałem dołączyć się do słów pana przewodniczącego. Chciałem bardzo serdecznie podziękować wszystkim radnym za współpracę. Dziękuję za to, że w ciągu tych czterech lat w różnym stopniu i w różny sposób dyskutowaliśmy. Często mieliśmy rozbieżne zdania, natomiast zawsze była grupa radnych, która wspierała działania. Były to zdania racjonalne i konstruktywne dla gminy Malczyce. Myślę, że gmina Malczyce za państwa kadencji zmieniła się i nadal będzie się zmieniać na lepsze - mówił Piotr Frankowski.
em
REKLAMA
REKLAMA