POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Mapy na kliknięcie. Wywiad ze starostą Sebastianem Burdzym

Starosta Sebastian Burdzy fot.: mpr

Powiat Średzki, jako jeden z 23 powiatów województwa dolnośląskiego, bierze udział w projekcie realizowanym przez Związek Powiatów Województwa Dolnośląskiego.

Projekt pn. Platforma Elektronicznych Usług Geodezyjnych jest współfinansowany z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

O projekcie i jego zaletach rozmawiamy z Sebastianem Burdzym - starostą powiatu średzkiego.

PRACE NAD WDROŻENIEM PLATFORMY ELEKTRONICZNYCH USŁUG GEODEZYJNYCH TRWAJĄ. CZEMU MA ONA SŁUŻYĆ?

SEBASTIAN BURDZY: Przede wszystkim chcemy ułatwić wszystkim zainteresowanym dostęp do zasobów starostwa przez Internet, bez konieczności pojawiania się w urzędzie. Mówimy o szczegółowych mapach, wypisach, rejestrach cen i innych danych geodezyjnych i kartograficznych. Całkiem możliwe, że dostęp do podstawowych danych będzie bezpłatny. Za usługi w szerszym zakresie pobierana będzie opłata w formie płatności online, a następnie zamówione dokumenty trafią np. na skrzynkę mailową zamawiającego. Oszczędność czasu, szczególnie dla osób mieszkających w odleglejszych miejscach kraju, będzie nieoceniona.

CZYLI PEUG TO TAKI DOSTĘP DO MAP NA KLIKNIĘCIE?

SEBASTIAN BURDZY: Tak, ale nie tylko. Przez Internet będzie można na przykład wnioskować o uaktualnienie danych w ewidencji gruntów i budynków. W ramach odpowiedniego wniosku będzie można uzyskać informacje dotyczące działek, punktów adresowych, budynków, lokali, dokumentów zgromadzonych w archiwum PZGiK, ale to także usprawnienie procesów związanych z udostępnianiem danych Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego poprzez zapewnienie wymiany danych z zewnętrznymi systemami dziedzinowymi zgodnie z jednolitymi standardami przyjętymi przez wszystkie powiaty.

KTO FINALNIE BĘDZIE MÓGŁ Z SYSTEMU KORZYSTAĆ?

SEBASTIAN BURDZY: Platforma Elektronicznych Usług Geodezyjnych będzie przeznaczona zarówno dla osób fizycznych, jak i prawnych, czy jednostek samorządowych. Mówimy między innymi o geodetach, rzeczoznawcach, komornikach i projektantach, ale też o zwykłych mieszkańcach, którzy będą zainteresowani kupnem, podziałem bądź sprzedażą nieruchomości. Dzięki wprowadzanemu rozwiązaniu interesanci będą mogli zapoznać się przez Internet z zasobami geodezyjnymi i kartograficznymi znajdującymi się w naszym starostwie. Bez konieczności wychodzenia z domu i bez stania w kolejkach. To także korzyść w postaci ograniczenia wytwarzania dokumentów w wersji papierowej.

KIEDY ZATEM PROJEKT RUSZY?

SEBASTIAN BURDZY: Jeszcze w tym roku. W stosownym czasie pojawią się informacje w tym zakresie – zarówno w urzędzie, jak i na naszej stronie internetowej, czy w lokalnej prasie. To bardzo duży projekt, a biorą w nim udział 23 samorządy Dolnego Śląska. Koszt całej inwestycji oszacowano na ponad 50 mln złotych, z czego wsparcie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-20 przekracza 43,5 mln złotych. Projekt koordynowany jest przez Związek Powiatów Województwa Dolnośląskiego. Warto też dodać, że oprócz wymiernych korzyści z dostępności do naszych zasobów przez Internet, pozyskany zostaje także znacznej wartości sprzęt zapewniający odpowiednie środowisko do wykonywania kopii zapasowych danych, archiwizowania i odtwarzania ich po awarii zgodnie z przepisami prawa.

em-ogłoszenie płatne

REKLAMA


REKLAMA