POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Dwa lata Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie średzkim. Wpłynęło blisko 2 tys. zgłoszeń

Zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Od dwóch lat w powiecie średzkim funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która stanowi platformę wymiany informacji pomiędzy policją a społeczeństwem.

Narzędzie to umożliwia obywatelom jeszcze łatwiejszy kontakt z funkcjonariuszami i daje możliwość dbania o bezpieczeństwo w swojej najbliższej okolicy. Za pośrednictwem portalu istnieje możliwość dodawania zdjęć i komentarzy oraz potwierdzania już zgłoszonych zagrożeń. Z tego narzędzia korzystają również mieszkańcy powiatu średzkiego.

W powiecie średzkim od początku uruchomienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy powiatu 1866 razy dokonali zgłoszeń różnego rodzaju zagrożeń, wskazując przy tym miejsca, które w swojej ocenie uważają za niebezpieczne. - 792 zgłoszenia zostały potwierdzone, z czego 48 zgłoszeń policjanci potwierdzili i wyeliminowali. 964 zgłoszenia uznano za niepotwierdzone. 104 zgłoszenia zakwalifikowane zostały jako „żart” lub „pomyłka”. Obecnie w fazie weryfikacji znajduje się 6 zgłoszeń - informuje asp. sztab. Marta Stefanowska oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej.

Większość zgłoszeń dotyczyła zagrożeń związanych z ruchem drogowym np. przekraczanie dozwolonej prędkości – 1052 zgłoszenia oraz nieprawidłowe parkowanie – 163. Następną najliczniejszą kategorią zgłoszeń było spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych (153) oraz „dzikie wysypiska śmieci” (152). - Na uwagę zasługuje fakt, że 48 zgłoszeń dotyczących zagrożeń na terenie powiatu średzkiego zostało przez funkcjonariuszy wyeliminowanych. Większość z nich dotyczyła niewłaściwej infrastruktury drogowej. W tych przypadkach policjanci informowali o stwierdzonych zagrożeniach właściwych zarządców dróg zobowiązując ich jednocześnie do usunięcia nieprawidłowości. Kolejną grupę zagrożeń, którą dzięki zgłoszeniom mieszkańców i policyjnym działaniom udało się wyeliminować, stanowiły dzikie wysypiska śmieci. Zagrożenia te we współpracy z samorządem lokalnym zostały wyeliminowane - wyjaśnia Stefanowska.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa opiera się o informacje skatalogowane w trzech płaszczyznach:

  • informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych,
  • informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie bezpośrednich kontaktów z obywatelami, przedstawicielami samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych, a także w trakcie realizowanych debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu publicznemu,
  • informacje pozyskiwane od obywateli (internautów) z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

Krajowa Mapa Zagrożeń znajduje się na każdej stronie komendy policji. Jest także dostępna darmowa apilkacja na telefon. - Przypominamy, że z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję policji. Z jednego komputera lub telefonu można zgłosić jedno zagrożenie na dobę - mówi rzeczniczka. - Należy mieć na uwadze, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania interwencji pilnych, które potrzebują natychmiastowej obsługi. W takich przypadkach należy kontaktować się bezpośrednio z dyżurnym policji pod numerami alarmowymi 997 i 112 - podsumowuje policjantka.

em/KPP Środa Śląska

REKLAMA


REKLAMA