Miękinia i Środa Śląska są wysoko w rankingu. Pozostałe gminy i powiat wypadły blado w ogólnopolskim zestawieniu.
Pismo „Wspólnota" od kilku lat przygotowuje ranking polskich samorządów, biorąc pod uwagę ich bogactwo. Ich dochody w roku 2017 zostały podzielone przez liczbę mieszkańców. W taki sposób powstało zestawienie najbogatszych samorządów w kategoriach: województw, powiatów, miast wojewódzkich, miast na prawach powiatu, miast powiatowych, mniejszych miast oraz gmin wiejskich.
Przy obliczaniu wskaźnika użytego w rankingu pominięto wpływy z dotacji celowych. - Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych takie dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ dużej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu, ale jest to awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”) – tłumaczy profesor Paweł Swianiewicz, współautor rankingu.
Jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Odjęto składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwane janosikowe. Do faktycznie zebranych dochodów dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych – chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej. Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzielono przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej.
Pozycja powiatu i gmin w rankingu
W zestawieniu dobrze wypada gmina Środa Śląska, która w rankingu miast powiatowych zajmuje 22 miejsce na 267. W 2016 roku gmina była na 30 miejscu. Zamożność samorządu per capita za 2017 rok wyniosła 3.496 złotych.
Najlepiej wśród gmin wiejskich (łącznie 1555 samorządów) wypada gmina Miękinia, która zajęła 115 miejsce, a na mieszkańca przypada tu 3.715,8 złotych. Co ciekawe jeszcze w 2012 roku Miękinia w zestawieniu zajmowała 324 miejsce. W pierwszej pięćsetce znalazła się także gmina Malczyce na 413 pozycji z zamożnością w wysokości 2.989,6 złotych. Warto dodać, że ten samorząd wykonał największy awans ze wszystkich. W 2016 roku Malczyce były na 1323 miejscu.
W dolnej stawce znalazła się gmina Kostomłoty na 970 lokacie z zamożnością per capita wynoszącą 2.663,3 złotych. Rok temu gmina była na 1215 miejscu. Natomiast nagorzej w zestawieniu średzkich samorządów, wypada gmina Udanin na 1157 miejscu. Na mieszkańca przypada 2.585,8 złotych. Udanin zaliczył niewielki awans z 2016 roku z 1231 miejsca.
Powiat Średzki w zestawieniu zajął 294 miejsce na 314 samorządów, a zamożność per capita wynosi 523,5 złotych.
em
REKLAMA
REKLAMA