Drugim kandydatem na wójta w gminie Kostomłoty jest Mariusz Żałobniak, obecnie przewodniczący rady gminy i sekretarz w Starostwie Powiatowym w Środzie Śląskiej.
Z wykształcenia jest prawnikiem. Ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. - Po studiach pracowałem przez kilka lat w Regionalnej Izbie Obrachunkowej we Wrocławiu na stanowisku inspektora ds. kontroli gospodarki finansowej jednostek samorządu terytorialnego. Od 2000 roku pełnię funkcję Sekretarza Powiatu Średzkiego w Starostwie Powiatowym w Środzie Śląskiej. Od dwóch kadencji jestem radnym gminy Kostomłoty, a w obecnej ponadto – Przewodniczącym Rady Gminy - mówi w rozmowie z nami Mariusz Żałobniak.
Samorządowiec przyznaje, że pierwszy raz będzie startował na stanowisko wójta. - Przychodzi taki czas w życiu, że człowiek chciałby coś zmienić. Nie tylko patrząc przez pryzmat swojej osoby, ale najbliższego otoczenia. Mam pomysł na gminę i chciałbym go spróbować zrealizować wspólnie z radą gminy i mieszkańcami. Po pierwsze - chciałbym postawić na rozwój gminy w kontekście zwiększenia dochodów poprzez uaktywnienie podstrefy Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zlokalizowanej przy węźle autostradowym w Kostomłotach i przyciągnąć przedsiębiorców, którzy utworzyliby w tym miejscu swoje zakłady pracy - przyznaje Żałobniak.
Kandydatowi na wójta zależy również na tworzeniu warunków rozwoju przedsiębiorczości na terenie gminy dla obecnie działających, jak i nowo powstających przedsiębiorstw. - Widzę potrzebę dążenia do zwiększania liczby rozliczających się z podatku PIT w średzkim urzędzie skarbowym faktycznie zamieszkałych osób na terenie naszej gminy, którzy z różnych powodów, często bardzo praktycznych, pozostają zameldowani w innych gminach. To problem, z którym boryka się wiele gmin. Wiele osób mieszka u nas, ale podatki odprowadza na przykład do Wrocławia. Chciałbym zmiany tego stanu rzeczy - wyjaśnia samorządowiec.
- Będę dążył do zwiększenia wydatków na rozwój infrastruktury drogowej poprzez budowę dróg i chodników oraz oświetlenia ulicznego. Sądzę, że dla większości mieszkańców gminy jest to podstawowy element poczucia dobrego poziomu życia. Uważam też, że powinna na terenie naszej gminy powstać oferta opieki dla dzieci do 3. roku życia poprzez utworzenie żłobka albo innej formy prawem przewidzianej. W dobie szybko rozwijającego się rynku pracy wielu rodziców jest wręcz zmuszona do szybkiego powrotu do pracy i szuka miejsca opieki dla swoich pociech. Gmina powinna aktywnie uczestniczyć w realizacji tego zagadnienia - podsumowuje Mariusz Żałobniak.
em
REKLAMA
REKLAMA