Poprawa pogody wpływa również na zwiększenie aktywności osób dokonujących kłusownictwa leśnego i łowieckiego. - Sytuacja ta niesie ze sobą szereg zagrożeń wynikających z nieprzestrzegania przepisów ustawy o lasach, ustawy o rybactwie śródlądowym, a także kodeksu wykroczeń i kodeksu karnego. Dlatego też Komenda Powiatowa Policji w Środzie Śląskiej, podobnie jak w ubiegłym roku, wyszła z inicjatywą przeprowadzenia wspólnych działań służb powołanych do przeciwdziałania wspomnianym zjawiskom - informuje oficer prasowa KPP w Środzie Śląskiej st. asp. Marta Stefanowska.
Kontrole zostały przeprowadzone w rejonie linii brzegowej rzeki Odra i jej dorzeczy, otoczonej terenami leśnymi i przebiegającymi przez teren gminy Miękinia, Środa Śląska oraz Malczyce. Wzięło w nich udział 30 funkcjonariuszy. - Sprawdzano miejsca i rejony szczególnie zagrożone, wylegitymowano 78 osób oraz skontrolowano 8 kierujących pojazdami. Ujawniono łącznie 21 wykroczeń, w tym 15 z ustawy o rybactwie śródlądowym, 4 dotyczące nieuprawnionego wjazdu do lasu, sprowadzenia niebezpieczeństwa pożaru oraz naruszenie wału przeciwpowodziowego. Wobec 9 osób w związku z popełnionymi wykroczeniami zastosowano pouczenia, natomiast na 12 osób nałożono mandaty karne - wyjaśnia rzeczniczka.
Podczas działań prewencyjnych Odra 2018 dzielnicowi z Posterunku Policji w Miękini wspólnie z funkcjonariuszami Państwowej oraz Społecznej Straży Rybackiej zatrzymali na zbiorniku wodnym Prężyce 38-letniego mieszkańca powiatu legnickiego. - Mężczyzna dokonywał połowu ryb przy pomocy urządzenia typu więcierz, co stanowi przestępstwo z ustawy o rybactwie śródlądowym. Mężczyzna po czynnościach zwolniony - dodaje rzeczniczka.
Służby biorące udział w działaniach „Odra 2018” realizowały następujące zadania:
- ograniczenie szkodnictwa leśnego poprzez zapobieganie w szczególności przestępstwom i wykroczeniom charakterystycznym dla obszarów leśnych, m.in. zapobieganie kradzieżom drewna, nielegalnej wycince drzew, kłusownictwu oraz zaśmiecaniu, kontrola przestrzegania przepisów związanych z zakazem wjazdu samochodami do lasów,
- ograniczenie zjawiska kłusownictwa i szkodnictwa łowieckiego polegającego na wykrywaniu sprawców przestępstw i wykroczeń w zakresie łowiectwa,
- eliminowanie zagrożeń pożarowych poprzez egzekwowanie przepisów przeciwpożarowych na terenach leśnych i śródleśnych,
- kontrole stanu trzeźwości uczestników ruchu drogowego oraz wodnego.