POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

W mieszkaniu przebywała dwójka dzieci. Uruchomiła się czujka czadu

Zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

29 marca do stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Śląskiej wpłynęło zgłoszenie o ulatniającym się tlenku węgla w mieszkaniu.

- W wyniku awarii piecyka zaczął ulatniać się tlenek węgla. Włączyły się czujki czadu, które zamontowane były w mieszkaniu - informuje dyżurny stanowiska kierowania PSP Środa Śląska. Do zdarzenia doszło na ulicy Wrocławskiej w Środzie Śląskiej. 

Na miejsce zadysponowano zastęp straży pożarnej. W mieszkaniu znajdowało się dwoje dzieci, które nie uskarżały się na żadne dolegliwości. - Zadaniem strażaków było zabezpieczenie miejsca zdarzenia i wykonanie pomiarów na obecność tlenku węgla. Pomiary były pozytywne. Ewakuowano lokatorów - dodaje strażak. Dodatkowo mieszkanie przewietrzono. 

Apel strażaków

W związku z przypadkami zatruć użytkowników urządzeń grzewczych opalanych paliwem stałym i gazowym strażacy zwracają się z apelem do mieszkańców o bezpieczne eksploatowanie i cykliczne serwisowanie urządzeń grzewczych. W życiu codziennym z tlenkiem węgla (czadem) możemy się spotkać podczas eksploatacji urządzeń grzewczych na paliwo stałe i gazowe, w których odbywa się proces spalania przy małej ilości powietrza – następuje niepełne spalenie. Wówczas może powstać trujący tlenek węgla wydobywający się z urządzenia grzewczego lub przewodu kominowego (w przypadkach niewłaściwego odprowadzania spalin i dymu z urządzeń grzewczych). 

Tlenek węgla zwany jest czadem, który jest śmiertelnie trujący. Nie bez powodów nazywany jest cichym zabójcą. Czad nie ma zapachu, nie ma smaku, nie powoduje łzawienia lub uczucia drapania. Wchłania się przez układ oddechowy. W zależności od stężenia w powietrzu, częstości oddechów (wentylacji płuc) może powodować lekki ból głowy, zawroty głowy, utratę przytomności, a nawet prowadzić do śmierci.

Jak ustrzec się przed zatruciem tlenkiem węgla?

1. Nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewowych.
2. Co najmniej raz w roku zlecić firmie kominiarskiej kontrolę i czyszczenie przewodów kominowych. 
3. Dla własnego bezpieczeństwa zamontować czujnik wykrywający tlenek węgla w pomieszczeniu, w których masz urządzenia grzewcze (nie dotyczy urządzeń grzewczych elektrycznych). 
4. Nie dokonywać podłączenia urządzeń grzewczych do przewodów kominowych bez wymaganej opinii kominiarskiej.
5. Kontrolować stan techniczny urządzeń grzewczych. 
6. Dokonywać okresowych czyszczeń przewodów kominowych, a także usuwać zgromadzoną w osadniku pieców węglowych sadzę.

em24.pl

REKLAMA


REKLAMA