10 uczniów z koła informatycznego „GEEKmistrz” z Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Środzie Śląskiej, bierze udział w projekcie naukowym.
Koło informatyków „GEEKmistrz” zostało zakwalifikowane w ramach „Zawodowego Dolnego Śląska” do realizacji wspólnego projektu wraz z kołem naukowym robotyków KoNaR z Politechniki Wrocławskiej. Średzka szkoła uczestniczy w tym projekcie jako jedna z ośmiu z terenu Dolnego Śląska. - Celem projektu będzie stworzenie robota klasy linefollower. Zadaniem dla robotów tej klasy jest pokonanie toru będącego czarną linią na białym tle - informują opiekunowie koła.
Projekt zakłada cykl sześciu spotkań - raz w miesiącu od marca do października. - Zajęcia rozpoczną się wprowadzeniem do podstaw elektroniki, projektowaniem układów elektronicznych, podstawami projektowania mechaniki. W dalszej części obejmą naukę lutowania, programowanie w języku C na mikrokontrolery rodziny STM32 oraz projektowanie algorytmów potrzebnych do sterowania robotem - dodają nauczyciele. Podczas zajęć uczniowie nauczą się korzystać bezpiecznie z narzędzi niezbędnych do pracy elektronikowi.
Do współpracy z Politechniką Wrocławską zostały wyłonione koła na podstawie wypełnianych ankiet, w których należało opisać dotychczasowe działania, osiągnięcia i historię koła naukowego. - Po raz pierwszy współpracujemy z kołem pozaszkolnym - i od razu z bardzo utytułowanym. Koło naukowe KoNaR - wielokrotnie wygrywali światowe zawody w projektowaniu robotów - przyznaje nauczycielka Magdalena Małyga.
Za nimi pierwsze spotkanie
Zajęcia w ramach projektu odbywać się będą w Wydziale Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Pierwsze spotkanie odbyło się 23 marca i służyło głównie na poznaniu się opiekunów i prowadzących zajęcia z uczniami. - W części merytorycznej Grzegorz Masłowski omówił ideę robotyki, zaprezentował powody tworzenia robotów, komponenty służące do ich budowania, omówił projekt robota typu linefollower, który będzie wspólnie realizowany. Pan Łukasz Pomietło wprowadził uczestników w podstawy programowania w języku C - zaprezentował środowisko, w którym będziemy pracować, powtórzył podstawy programowania - funkcje, warunki, pętle, tablice. Pan Artur Zaniewski wprowadził uczniów w świat elektroniki - przypomniał elementy obwodu elektrycznego, teorię obwodów, przeprowadził pierwsze zajęcia praktyczne, podczas których uczniom pomagali bardzo ochoczo inni członkowie koła - relacjonują uczestnicy.
Na kolejnym spotkaniu uczniowie zaczną konstruowanie robota. - Nasi uczniowie jak na razie są bardzo zadowoleni. W kole informatyków są tacy, którym naprawdę chce się robić coś dodatkowego niż podstawowy program nauczania. To ludzie z pasją do szeroko rozumianej informatyki - podsumowuje Magdalena Małyga.
anbo
REKLAMA
REKLAMA