20 lutego do Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej wpłynął wniosek pięciu radnych o odwołanie Kazimierza Grabowieckiego z funkcji Przewodniczącego Rady Miejskiej.
Wniosek radnych jest następstwem informacji ujawnionych pod koniec 2017 roku, dotyczących udzielania pomocy publicznej w postaci umorzenia odsetek od podatków na rzecz gminy Środa Śląska przewodniczącemu Grabowieckiemu. - Sam wniosek o pomoc publiczną w momencie pobierania około 2 tys. złotych diety radnego miesięcznie wymaga potępienia, a nie jest to pierwszy przypadek, kiedy przewodniczący Grabowiecki korzysta z uprzywilejowanej pozycji w radzie gminy. Pamiętamy, jak na początku kadencji przekształcił działkę rolną na tereny budowlane, głosując we własnej sprawie co dotychczas było niezgodne z prawem - czytamy we wniosku. - Wybór Kazimierza Grabowieckiego, totalnego krytyka radnego Rucińskiego obecnego włodarza miasta, na stanowisko przewodniczącego w zamian za poparcie burmistrza był moralnie dwuznaczny - dodają radni.
W dalszej części wniosku czytamy, że w 2017 roku klub nowa Gmina - Porozumienie Samorządowe zwracał uwagę, na nieprawidłową pracę przewodniczącego składając skargę na niezapewnienie opinii prawnej radnym. Odesłaniem wniosku do wojewody, który nie zajmuje się takimi sprawami, sprawę zamieciono pod dywan i do dzisiaj wniosku nie rozpatrzono - informują radni.
Samorządowcy zwracają również uwagę na prowadzone przez Kazimierza Grabowieckiego sesje, które trwają po kilka godzin. - Nagminnie sesje zaczynają się z opóźnieniem, a ich kończenie późno w nocy nie wynika z ilości poruszanych spraw tylko z nieudolności i nierównego traktowania występujących w niej mówców. Radni, gospodarze sesji, sołtysi i osoby zaproszone dostają możliwość krótkich przerywanych przez prowadzącego wypowiedzi. Wystąpienia burmistrza, nieograniczone czasowo sprawiają, że sesje są spektaklem jednego aktora wygłaszającego niekończące się monologi, często niewnoszące nic do sprawy lub w ogóle odbiegające od tematu zapytania. Wielogodzinne oczekiwanie zaproszonych gości i mieszkańców pragnących podzielić się swoimi troskami stało się normą - argumentują radni.
W podsumowaniu wniosku jego autorzy przyznają, że Kazimierz Grabowiecki stracił moralne prawo do zajmowania stanowiska. Dokument podpisali: Krzysztof Wnęk, Wiesław Hamkało, Artur Bogucki, Mirosław Skóra i Stanisław Sendyka.
em
REKLAMA
REKLAMA