Podczas sesji rady gminy Udanin dyskutowano m.in. o funduszu sołeckim oraz o tym, na jakim etapie jest utworzenie w gminie specjalnej strefy ekonomicznej.
W sesji uczestniczył mieszkaniec wsi Pichorowice Michał Grzegorczyn. Zabierając głos, poprosił wójt Teresę Olkiewicz, aby skomentowała plotki o wysokim zadłużeniu gminy. - Niektórzy radni głośno mówią o zadłużeniu gminy i o tym, że musi ona oddać pieniądze z powodu jakichś niedociągnięć. Prosiłbym o skomentowanie tego panią wójt, czy pogłoski o zadłużeniu są prawdziwe, czy nie - zapytał mieszkaniec. Do słów mężczyzny odniosła się Teresa Olkiewicz. - Trudno mi się ustosunkować do tego, co ktoś mówi pokątnie. Jestem zaskoczona tym, że radni pokazują w takim świetle gminę. Zapewniam pana, że gmina jest bezpieczna finansowo. Zadłużenie wynosi około 10 mln złotych. W tym roku mamy 2,5 mln złotych przeznaczone na inwestycje, a deficyt wynosi 400 tys. złotych. Dodatkowo nie jesteśmy zadłużeni w żadnych instytucjach. Pragnę podkreślić jeszcze raz, że gmina jest bezpieczna finansowo - odpowiedziała wójt.
Ponowne rozmowy o funduszu sołeckim
Temat utworzenia funduszu sołeckiego w gminie Udanin wraca jak bumerang. Podobnie było tym razem. - Czy w tym roku pani wójt przewiduje utworzenie w gminie funduszu sołeckiego? Jest to rok wyborczy i mam nadzieję, w końcu fundusz zostanie przyjęty. Aktywuje on społeczeństwo i z sukcesem działa w ościennych gminach. Jeśli gmina zdecyduje się na utworzenie funduszu sołeckiego, otrzymuje z tego tytułu pieniądze z budżetu państwa - do 30 proc. wartości poniesionych wydatków - mówił na sesji radny Wojciech Płaziuk, który wspólnie z Krzysztofem Dziurlą wnioskowali o utworzenie funduszu.
Przypomnijmy, że w gminie kilka lat temu wdrożono program "10 zł na mieszkańca". Zakłada on, że sołectwa otrzymywały do tej pory na zadania własne kwotę stanowiącą iloczyn liczby mieszkańców i 10 złotych. W zeszłym roku zwiększono tę kwotę do 12 złotych na mieszkańca. - O funduszu sołeckim będziemy rozmawiać na następnym posiedzeniu komisji. Skarbnik przygotuje informację, jak miałoby to wyglądać pod względem finansowym - wyjaśniła wójt.
Co dalej ze strefą ekonomiczną?
Pierwsze wzmianki o utworzeniu w gminie Udanin strefy ekonomicznej pojawiły się na początku zeszłego roku. 24 maja, radni podjęli decyzję dotyczącą sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania działki w Pichorowicach. Dzięki temu w miejscowości istnieje możliwość utworzenia specjalnej strefy ekonomicznej. Obszar działki (40 hektarów), której właścicielem jest Agencja Nieruchomości Rolnych, zgodnie z ustaleniem Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego gminy Udanin, ujęty jest jako teren aktywności gospodarczej.
W styczniu wójt Teresa Olkiewicz spotkała się z prezesem Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w sprawie utworzenia strefy w gminie. - Przede mną jeszcze spotkanie z wicedyrektorem Krajowego Ośrodka Wsparcia dla Rolnictwa. Jesteśmy na etapie planu zagospodarowania przestrzennego na tę działkę. Zbieramy te opinie, które z mocy ustawy są obowiązkowe do utworzenia strefy. Dodatkowo proszę o listy wspierające od różnych instytucji, aby ułatwić decyzję ministrowi rolnictwa ws. odrolnienia tej działki. Im więcej pozytywnych listów tym lepiej - podsumowała wójt Olkiewicz.
anbo
REKLAMA
REKLAMA