W trakcie grudniowej sesji rady miejskiej radni prawdopodobnie uchwalą regulamin Średzkiej Karty Mieszkańca Gminy Środa Śląska (ŚKM).
- Karta została opracowana na potrzeby ułatwienia dostępu mieszkańcom gminy Środa Śląska do usług publicznych oraz innych usług - brzmi uzasadnienie do przygotowanej uchwały. Koszt wdrożenia karty oszacowano na około 15 tys. złotych.
Już dziś wiadomo, że posiadacze ŚKM będą mogli liczyć na 50 proc. zniżki w przemieszczaniu się komunikacją miejską. Możliwe, że kolejnym krokiem będzie wprowadzenie ulg w Średzkim Parku Wodnym, czy kinie.
Kartę będą mogły wyrobić osoby zameldowane na terenie gminy Środa Śląska na stałe lub pobyt czasowy na minimum 12 miesięcy, a także mieszkańcy gminy rozliczający podatek dochodowy w średzkim urzędzie skarbowym. Dzieci do 14 roku życia, które będą chciały wyrobić kartę, będą musiały skorzystać z pomocy swoich opiekunów prawnych. Koszt jej wydania to 5 zł. Termin jej ważności upływać będzie po 12 miesiącach. Wówczas będzie można ją też bezpłatnie przedłużyć.
Warunkiem otrzymania karty będzie złożenie wniosku wraz z dowodem wpłaty do średzkiego urzędu miejskiego. Tam też można ją odebrać - maksymalnie 30 dni od daty złożenia dokumentów.
ŚKM w swojej formie zewnętrznej przypominać będzie kartę kredytową. Zapisane na niej zostaną dane osobowe oraz numer. Integralną częścią karty będzie dowód tożsamości. Bez niego - z dużym prawdopodobieństwem - w przypadku kontroli np. w busach komunikacji miejskiej otrzymamy karę.
Kiedy karta zostanie wprowadzona do obiegu? Nie wiadomo. - Inauguracja Średzkiej Karty Mieszkańca wraz z jej promocją zostanie podana do publicznej wiadomości przez Urząd Miejskie w Środzie Śląskiej - czytamy w regulaminie.
Oprócz Średzkiej Karty Mieszkańca gmina przygotowuje się także do wdrożenia Gminnej Karty Dużej Rodziny. Koszt operacji oszacowano na około 85 tys. złotych. Póki co nie znamy szczegółów funkcjonowania karty na terenie Środy Śląskiej. W innych gminach, w których zastosowano podobne rozwiązanie, karta przysługuje rodzinom wielodzietnym, tj. rodzinom mającym na utrzymaniu 3 lub więcej dzieci w wieku do 18 roku życia lub do 24 roku życia w przypadku, gdy dziecko uczy się lub studiuje. Posiadaczom karty przysługuje zwykle szereg zniżek w instytucjach kultury, czy sportu. W niektórych przypadkach mowa także np. o ulgach w odpłatnych szczepieniach.
akme
REKLAMA
REKLAMA