POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Radni odpowiadają ws. umorzeń i odroczeń płatności

Zdjęcie ilustracyjne fot.: istock.com

Odpowiedź radnych Jerzego Finka oraz Kazimierza Grabowickiego na publikację Klubu Radnych Nowa Gmina Porozumienie Samorządowe.

Jesteśmy bardzo zaskoczeni materiałem opublikowanym na łamach gazety i portalu Express-Miejski.pl przez Przewodniczącego Klubu „Nowa Gmina Porozumienie Samorządowe”, Krzysztofa Wnęka. Przede wszystkim dziwi fakt, że radni, w imieniu których występuje Przewodniczący Wnęk, insynuują niezgodność z prawem decyzji o umorzeniach i odroczeniach płatności. Tymczasem występowaliśmy o te decyzje zgodnie z prawem i zgodnie z prawem zostały one najpierw zweryfikowane przez Wydział Finansów i Budżetu Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej, a następnie wydane – zarówno w obecnej kadencji, jak i w poprzednich. Burmistrz Krasucki oraz burmistrz Ruciński pozytywnie przechodzili również kontrole Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu, która nie wskazała na żadne nieprawidłowości w tej kwestii.

Dziwi również fakt, że informacje uzyskane przez p. Wnęka w ramach wniosku o dostęp do informacji publicznej zostały przytoczone w artykule wybiórczo, z pominięciem np. informacji na temat wypłaty za zadania zlecane przez Gminę, a wykonywane przez firmę radnego jako wykonawcę lub wspólnika. W tym dziale, również niezależnie od kadencji burmistrza, pojawia się jedno nazwisko – radnego z obecnego klubu „Nasza Gmina Porozumienie Samorządowe”, jako wspólnik firmy, która otrzymała od Gminy przez 12 lat kwotę ponad 77 tys. zł. Po poznaniu tego faktu ciężko oprzeć się wrażeniu, że jak inni korzystają, to jest źle, ale jak nasi, to dobrze.

Pozostaje jeszcze kwestia informacji nt. samego podatku rolnego. Szanowni Czytelnicy! Warto wiedzieć, że jest to należność, którą każdy rolnik musi płacić niezależnie od tego, jakie plony miał w danym roku, a umorzenie czy odroczenie to jedyna możliwa forma pomocy rolnikom ze strony Urzędu Miejskiego. Insynuacje na temat tego kto i dlaczego starał się o umorzenie odsetek oraz w jaki sposób spożytkował zaoszczędzone w ten sposób finanse jest nie tylko nieeleganckie, ale przede wszystkim mija się z prawdą.

Wiele firm i osób fizycznych korzysta w Gminie Środa Śląska z różnego rodzaju ulg finansowych. Część z tych decyzji podejmujemy jako radni stosownymi uchwałami, jak na przykład ulgi w podatku od nieruchomości. Mimo to trzeba podkreślić, że ściągalność podatków i opłat lokalnych w obecnej kadencji ma tendencję wzrostową. Szczególnie widać to w zakresie: opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów, podatku od środków transportowych i podatku rolnego. Łączny wzrost w tych działach, na podstawie informacji uzyskanej od Skarbnika Gminy, wynosi ok. 56%.

Jerzy Fink
Kazimierz Grabowiecki

ogłoszenie płatne

REKLAMA