Bruksizm, to dysfunkcja polegająca na zgrzytaniu zębami podczas snu. Na co dzień zmaga się z tą dolegliwością bardzo wiele osób.
Część z nich nawet o tym nie wie. Problem ten może prowadzić do nadmiernego ścierania się szkliwa zębów, ale także do dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych, objawiającej się nierównym torem ruchu otwierania ust oraz przeskakiwaniem i trzaskami. Wśród widocznych objawów możemy zauważyć też przerost mięśni twarzy, a czasem nawet szyi, ograniczoną ruchomość głowy, bolesność lub suchość oczu, zaburzenie ostrości widzenia. Bruksizm może również powodować bóle i szumy w uszach oraz zaburzenia równowagi. Przyczyn tego schorzenia może być wiele, a najczęstsze to wady zgryzu, źle dopasowane protezy, plomby. Rozwojowi schorzenia sprzyja także ciągły stres i sytuacje powodujące napięcie.
Osteopata w tym przypadku pomoże obniżyć patologiczne napięcie mięśni w rejonie twarzoczaszki, szyi, ramion oraz znormalizować napięcie całego ciała. Specyficzna praca na mięśniach aparatu żucia wymaga precyzji oraz gruntownej znajomości anatomii. Celem jest wyeliminowanie nie tylko bólu, ale także tarć czy nieprzyjemnych trzasków w żuchwie, zgrzytania zębami czy nawet problemów z przełykaniem.
Częścią terapii, jest wykonywanie ćwiczeń w domu przez pacjenta, co nie tylko poprawi efekty samego leczenia, ale też pozwoli uniknąć nawrotów schorzenia.
Kamil Dąbrowski
REKLAMA
REKLAMA