Przebudowa centrum miasta miała zakończyć się 31 sierpnia. Termin ten jednak przedłużono o kilka miesięcy.
Prowadzona w sercu miasta inwestycja ma tylu zwolenników, co i przeciwników. Z placu Wolności zniknęła stara fontanna, ścięto drzewa, zburzono ceglane murki. Teren został zrównany z ziemią, a następnie wyłożony granitowymi płytami. Pojawiły się siedziska do odpoczynku. Niebawem zostaną zakończone prace przy fontannie. Plac przy budynku ratusza został na stałe wyłączony z ruchu samochodowego.
Teoretycznie prace przy przebudowie centrum miały zakończyć się 31 sierpnia. Pierwotnie ich koszt miał wynieść 1,35 mln. Dziś już wiadomo, że gmina dołoży do inwestycji 187 tysięcy złotych, a remont zakończy się z kilkumiesięcznym opóźnieniem - takich nakładów wymagają dodatkowe, wcześniej nieujęte w projekcie zadania.
Wszystkiemu winne badania?
W opinii wielu mieszkańców utrwaliło się, że przyczyną tak znacznego opóźnienia w realizacji inwestycji są albo prowadzone w tym miejscu prace archeologiczne, albo problemy z wykonawcą. Niezupełnie.
- Prace archeologiczne, w trakcie których znaleźliśmy między innymi relikty podstawy pod urządzenie penitencjarne (pręgierz), prowadzone były równolegle z pracami inwestycyjnymi. W żadnym przypadku nie można mówić o opóźnieniach wynikłych z badań archeologicznych. Nawet jeżeli miałoby to miejsce, jest to zgodne z prawem, choć w przypadku średzkiego rynku dolnego takie wstrzymanie nie zaistniało. Jeżeli pracowaliśmy nad dokumentacją odkryć w terenie, inwestycja była realizowana w innych częściach placu rynkowego. Współpraca z wykonawcą i inwestorem (urząd miejski) układała się bardzo dobrze. Swoje badania skończyliśmy na początku lipca. Wtedy też na miejsce przyjechał Wojewódzki Konserwator Zabytków, który w trybie błyskawicznym zajął się sprawą uczytelnienia reliktów domniemanego pręgierza. A zatem rola Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej, jeżeli chodzi o badania terenowe, skończyła się na początku lipca. Obecnie trwają prace gabinetowe w celu opracowania wyników badań i przedstawienia ich szerokiej publiczności. W związku z tym pytania o opóźnienie wymiany nawierzchni naszego rynku dolnego nie należy kierować do muzeum - komentuje Grzegorz Borowski, dyrektor muzeum.
Wyższy poziom... trysku wody
Po zakończeniu prac archeologicznych zdecydowano o przygotowaniu koncepcji wyeksponowania pręgierza. To jednak nie wszystkie wprowadzone zmiany, które miały wpływ na termin zakończenia inwestycji. Na przełomie lipca i sierpnia gmina "dorzuciła" projektantowi jeszcze inne poprawki, w tym znaczącą zmianę w projekcie fontanny oraz zmianę lokalizacji dwóch drzew i dodanie dodatkowego.
- W pierwszej wersji koncepcji strumienie wody tryskającej ze wszystkich dysz kaskadowej fontanny były równe i wynosiły tylko ok. 30 cm. W toku realizacji inwestycji tj. na przełomie lipca i sierpnia, w wyniku konsultacji z wykonawcą i po uzgodnieniu z projektantami podjęto decyzję, że atrakcyjniejszym rozwiązaniem projektowym będzie, jeśli strumienie będą zróżnicowane co do wysokości (kaskadowo) i znacznie wyższe niż 30 cm. Tego typu rozwiązania zostały ostatnio zastosowane, np. w Wołowie na pl. Ruskim. Według obecnego rozwiązania woda będzie tryskać na wysokość do max. 140 cm i będzie to regulowane sekwencyjnie (4 sekwencje po 3 dysze). Wygląd fontanny nie zmieni się, ale będzie ona znacznie bardziej podświetlona niż w pierwotnej wersji projektu. Dla celów poprawy funkcjonalności i bezpieczeństwa systemu fontannowego na wniosek wykonawcy inwestycji projektant musiał przygotować we wrześniu projekt zamienny niecki i technologii fontanny - informuje Marta Wilczyńska, rzeczniczka średzkiego urzędu miejskiego.
Prace nad projektem zamiennym wszystkich elementów (fontanna, drzewka, pręgierz) zakończyły się dopiero w październiku. Zostały też wówczas zaakceptowane przez konserwatora. Prace budowlane na nowo ruszyły. - Inwestycja ma być zakończona i gotowa do użytkowania do 28 grudnia br. Termin zakończenia prac może ewentualnie ulec zmianie w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych - kończy Marta Wilczyńska.
em
REKLAMA
REKLAMA