Ze sprawozdania z działalności SP ZOZ w Malczycach wynika, że ośrodek w 2016 roku zanotował stratę w wysokości ponad 63 tys. złotych. Radni chcą wyjaśnień.
- Nie dalej niż w maju księgowa ośrodka zdrowia przedstawiła radnym sprawozdanie z działalności ośrodka zdrowia za 2016 rok, w którym zanotowano stratę z działalności w wysokości ponad 63 tys. złotych. Mając zaufanie do osób zarządzających ZOZ-em przyjęliśmy, że wszystko jest w jak najlepszym porządku - mówi w rozmowie z nami radna Mariola Kądziela. - Dużym zaskoczeniem było jednak dla nas opublikowane w BIP gminy zarządzenia wójta nr 72/2017 z 31 sierpnia 2017 roku w sprawie zatwierdzenia programu naprawczego SP ZOZ w Malczycach. Przez 4 miesiące od komisji i sesji rady gminy nikt nie poinformował nas, ze taki dokument musi zostać sporządzony, ani też nie pokazano nam do dziś treści dokumentu. Pani kierownik ZOZ-u na komisji nie było, nie przychodzi również na sesje rady gminy. Również członkowie rady społecznej działającej przy SP ZOZ potwierdzili, że nie znają treści dokumentu i nie byli o nim informowani. Mamy więc szereg wątpliwości natury formalno-prawnej, których nikt z władz gminnych nam nie wyjaśnił. Nie wiemy, jaka jest prognoza działalności ZOZ-u na najbliższe lata oraz czy to jednak nie rada gminy powinna taki program przyjmować, tak jak np. przyjmuje statut SP ZOZ. Jako Klub Radnych zwróciliśmy się więc do Wójta z wnioskiem o udostępnienie dokumentu opracowanego przez ZOZ. Może poznanie jego szczegółowej treści wniesie więcej informacji do tematu - kontynuuje radna.
"Sytuacja jest opanowana"
- Sytuacja malczyckiego SP ZOZ jest w jak najlepszym porządku - informuje wójt Piotr Frankowski i dodaje, że w ostatnim czasie sporo środków przeznaczono na prace remontowe, a także zakup sprzętu medycznego.
Włodarz odnosi się także do kwestii opracowania programu naprawczego. - Raport ekonomiczno-finansowy to nowy obowiązek kierowników SP ZOZ, który wprowadziła nowelizacja ustawy o działalności leczniczej z 15 lipca 2016. Następstwem tego jest konieczność przygotowania programu naprawczego, który zatwierdza podmiot tworzący, czyli wójt. Plan naprawczy dotyczy roku 2016, czyli są to kwoty, z którymi radni zapoznali się na komisji, na której omawiane było sprawozdanie finansowe za 2016 rok, zatwierdzając je. Jest to normalna, standardowa procedura. Strata z ubiegłego roku zostanie pokryta środkami własnymi SP ZOZ. Za I półrocze 2017 roku zakład wykazuje zysk. Nie ma żadnych obaw o funkcjonowanie i bilansowanie się zakładu. Pragnę też nadmienić, że kierownik SPZOZ był nieobecny w 2017 na sesjach tylko w maju i wrześniu, więc nie rozumiemy zarzutu ciągłej nieobecności. Pani kierownik uczestniczyła również w komisji dotyczącej sprawozdania finansowego za 2016 rok. Kwestię dotyczącą tego, że organem tworzącym jest jednostka samorządu terytorialnego np. gmina, a nie rada gminy, już wyjaśnialiśmy radnym. Rada gminy, jako organ stanowiąco-kontrolny, nie realizuje własnych zadań publicznych i nie prowadzi samodzielnej działalności, dlatego to wójt zatwierdza plan naprawczy. Nie zmiania to faktu, że rada ma ustawowe kompetencje do podejmowania uchwał w sprawie tworzenia, przekształcenia, czy likwidacji podmiotu leczniczego - podsumowuje wójt Frankowski.
anbo
REKLAMA
REKLAMA