Szkolenie odbyło się w hali sportowej PZSP nr 1 w Środzie Śląskiej i było kolejnym z cyklu szkoleń dla pracowników socjalnych województwa dolnośląskiego.
Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu rozmawiali z uczestnikami warsztatów na temat sposobów działania w sytuacjach kryzysowych w aspekcie kontaktu z agresywnym podopiecznym, uczyli technik samoobrony, a także przekazywali podstawy wiedzy psychologicznej pozwalającej uspokoić osobę nietrzeźwą. - Zajęcia w ramach tego projektu prowadzą funkcjonariusze z Wydziału Prewencji i Zespołu Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Pracownicy ośrodków pomocy społecznej z powiatu średzkiego uczyli się m.in. nawiązywania pierwszego kontaktu z podopiecznym w sytuacji kryzysowej oraz z osobą konfliktową. Ćwiczyli umiejętności oceny konkretnej sytuacji pod kątem rozpoznania czynników ryzyka, poznawali też metody samoobrony i panowania nad własnymi emocjami w sytuacjach trudnych - informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Środzie Ślaskiej Marta Stefanowska.
Inicjatywa szkoleniowa jest efektem identyfikacji zagrożeń, jakich doświadczają w swojej pracy pracownicy socjalni i wyjściem naprzeciw oczekiwaniom kierowanym wobec Policji przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Biorąc pod uwagę fakt, że pracownicy socjalni odwiedzając swoich podopiecznych nierzadko spotykają się z agresją, często wizytują też osoby nietrzeźwe, tego rodzaju umiejętności i zdobyta wiedza mogą okazać się bezcenne. Aktualnie zakończone zostało 84 szkolenie z cyklu. W ramach projektu policjanci przeszkolili już ponad 1500 pracowników socjalnych - dodaje policjantka.
em/KPP Środa Śląska