POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Z terenu gminy Kostomłoty usuwano wyroby azbestowe

Usuwanie azbestu z gminy Kostomłoty fot.: UG

Gmina Kostomłoty zakończyła realizację projektu pn. „Usuwanie azbestu oraz wyrobów zawierających azbest z nieruchomości położonych na terenie gminy Kostomłoty - IV etap”.

W ramach zadania przeprowadzono kompleksową akcję usuwania eternitu, obejmującą demontaż, zbieranie, transport i unieszkodliwienie azbestu pochodzącego z terenu gminy Kostomłoty. Wyroby azbestowe zostały usunięte z 16 nieruchomości położonych w miejscowościach Bogdanów, Chmielów, Czechy, Jenkowice, Kostomłoty, Lisowice, Osiek, Piersno, Piotrowice, Ramułtowice, Siemidrożyce, Świdnica Polska. Ilość zutylizowanego azbestu w przeliczeniu na tony wynosi 48,40 Mg. Prace zostały zakończone w sierpniu br. Wykonawca zadania – firma P.P.H.U. „eko-grunt” Wojciech Wieczorek z Bielska-Białej, posiadał odpowiednie wyposażenie techniczne oraz przeszkolonych pracowników w zakresie usuwania materiałów niebezpiecznych.

Realizacja projektu jest zgodna z założeniami Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Kostomłoty, przyjętego uchwałą nr XXII/120/12 Rady Gminy Kostomłoty z dnia 24 kwietnia 2012r. Program ten zakłada całkowite usunięcie eternitu zgromadzonego na terenie gminy do 2032 roku.

Gmina Kostomłoty usuwa azbest w sposób kompleksowy od 2014 roku. W bieżącym roku usunięto około 4,9% azbestu zgromadzonego w Gminie Kostomłoty. Na chwilę obecną na terenie gminy do utylizacji pozostało jeszcze około 935 ton eternitu. Unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest zaplanowane w ramach projektu ma na celu minimalizację negatywnych skutków zdrowotnych związanych z występowaniem azbestu i likwidację szkodliwego wpływu azbestu na środowisko.

Całkowita wartość projektu wynosi 18.260,20 zł. Na realizację przedsięwzięcia uzyskano dofinansowanie w wysokości 15.521,17 zł. ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

 

 

Dofinansowano ze środków narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu

www.nfosigw.gov.pl

www.wfosigw.wroclaw.pl

em / UG

REKLAMA