Polskie Koleje Państwowe ogłosiły przetarg na projekt przebudowy kilku dworców położonych na terenie Dolnego Śląska. Wśród nich znalazł się ten w Malczycach.
Do 2019 roku Polskie Koleje Państwowe planują wyremontowanie 9 dworców na Dolnym Śląsku, w tym tych w Kątach Wrocławskich, Smolcu czy w Malczycach. Faza projektowa potrwa około pół roku, a etap realizacyjny od 1 do 2 lat.
Wstępem do jakichkolwiek działań były warsztaty skierowane do mieszkańców, a prowadzone w wyżej wymienionych miejscowościach. W ich trakcie każdy z uczestników miał okazję przedstawić swoje oczekiwania względem dworca po przebudowie. "Lista życzeń" została - przynajmniej częściowo - wykorzystana przy tworzeniu specyfikacji przemiotu zamówienia na projekt przebudowy poszczególnych obiektów. Ogłoszenie przetargowe zostało opublikowane 14 września.
Termina składania ofert mija 29 września, zatem czasu jest stosunkowo niewiele. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie mieć 36 tygodni na opracowanie dokumentacji. Po tym okresie przyjdzie czas na nadzór nad realizacją projektu.
Co zmieni się przy ulicy Dworcowej?
Dworzec w Malczycach to dwukondygnacyjny obiekt w średnim stanie technicznym zbudowany na początku ubiegłego wieku. Znajdują się tam dwa lokale mieszkalne. Pozostała jego część jest wyłączona z użytkowania. Obiekt nie jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Z racji wieku pieczę nad nim pełni konserwator zabytków.
W planach PKP jest uruchomienie na nowo kas i poczekalni. Wszystko wskazuje też na to, że dobudówka przed placem dworcowym oraz elementy wzdłuż elewacji frontowej zostaną rozebrane, tym samym bryła budynku wróci do pierwotnego stanu. Dotychczasowa poczekalnia zostanie powiększona. Według wstępnych deklaracji na parterze znajdą się dwa punkty handlowo-usługowe, punkt weterynaryjny oraz mała gastronomia. Na piętrze przewidziano wstępnie umiejscowienie biblioteki, posterunku policji, izby muzealnej oraz świetlicy z kawiarenką. Wewnątrz budynku wybudowana zostanie także winda. Na zewnątrz powstanie parking oraz zostaną zamontowane stojaki na rowery - około 7 sztuk.
Mieszkańcy się wyprowadzą?
Po modernizacji dworce nie będą mogły pełnić funkcji mieszkalnych. Od killku miesięcy prowadzone są więc trójstronne rozmowy z rodzinami, które obecnie mieszkają w budynkach należących do PKP. Oprócz mieszkańców i przedstawicieli spółki, biorą w nich udział również samorządowcy.
- Do końca roku chcemy znaleźć mieszkańcom lokale zastępcze będące w co najmniej porównywalnym stanie do obecnie zajmowanych. Jeśli się zgodzą na zamianę wówczas gmina zyska na swoim terenie odmieniony obiekt użyteczności publicznej, który może stać się lokalnym centrum aktywności. Wstępnie z PKP ustaliliśmy, że czynsz za wynajmowane przez nas pomieszczenia na terenie dworca nie będzie pobierany. Gmina pokrywać będzie jedynie koszty eksploatacyjne - informuje Piotr Frankowski, wójt gminy Malczyce.
akme
REKLAMA
REKLAMA