Dziewięć wniosków mieszkańców wpłynęło w ramach pierwszej edycji budżetu obywatelskiego realizowanego w średzkiej gminie. Pięć zadań przeszło już weryfikację formalną.
Średzki samorząd przeznaczył w tym roku kwotę 250 tysięcy złotych na zadania realizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Oznacza to, że wnioskodawcy - w tym roku mieszkańcy Środy Śląskiej - mogli wskazać oczekiwane przez siebie inwestycje, które po otrzymaniu odpowiedniego poparcia ze strony średzian, zostaną przez gminę zrealizowane.
Wnioski można było składać do połowy września, koszt realizacji każdego pomysłu nie mógł przekroczyć 100 tys. zł. Kwota - patrząc przez pryzmat faktycznych kosztów ciekawszych rozwiązań i skalę budżetu gminy - niewielka. - Mimo to wpłynęło dziewięć projektów. Pięć przeszło już weryfikację formalną, aktualnie trwa ich weryfikacja merytoryczna - informuje Rafał Ratuszniak z wydziału rozwoju przedsiębiorczości urzędu miejskiego.
Urzędnicy mają czas do 3 października na ocenę pomysłów mieszkańców pod względem formalnym i merytorycznym. Do 9 października poznamy dokładną, ostateczną listę projektów, które poddane zostaną pod głosowanie. - To mieszkańcy wskażą, które zadania zostaną zrealizowane. Głosy będzie można oddawać w biurze obsługi klienta w urzędzie oraz elektronicznie od 10 do 27 października - dodaje Rafał Ratuszniak.
To, które projekty zostaną przyjęte do realizacji, okaże się 28 października.
Jakie zadania zostały zgłoszone?
Wśród wniosków, które wpłynęły do urzędu, znalazły się między innymi budowa chodnika na ul. Targowej wzdłuż szeregowca nr 32 do budynku wielorodzinnego przy ul. Malczyckiej, modernizacja parkingu przy skrzyżowaniu ulic Kolejowej i Konstytucji 3 Maja (naprzeciw budynku poczty i dawnego szpitala), auatrakcyjnienie kompleksu wypoczynkowego Kajaki poprzez budowę tam dwóch altan z ławami i stołami, a także oświetlenie fontann, budowa placu zabaw przy ulicy Kopernika w Środzie Śląskiej, budowa skateparku przy ulicy Kolejowej, przygotowanie parku zabaw dla psów "Psigaj" w parku przy ul. Młynarskiej, budowa strzelnicy przy ul. Gruszkowej, budowa parkingu z kostki brukowej przy starostwie powiatowym (od strony urzędu pracy, w podwórzu), a także budowa parku kalistenicznego przy akwenie Kajaki, czyli miejsca wyposażonego w drążki, poręcze, drabinki, kółka gimnastyczne dla osób uprawiających street workout. Aktualnie trwa ich weryfikacja, nie jest to zatem ostateczna lista projektów, które zostaną poddane głosowaniu mieszkańców.
Czego brakuje mieszkańcom?
Dziewięć projektów w niemalże dziesięciotysięcznym mieście, to niewiele. Jednak o oczekiwaniach względem rozwoju miasta długo można mówić.
W rozmowach z mieszkańcami, szczególnie z młodzieżą, najczęściej poruszanym tematem jest "czas wolny" i jego zagospodarowanie. Młodsze pokolenie zwraca uwagę, że w tygodniu na terenie miasta oferta skierowana do nich jest mocno ograniczona.
- Brakuje mi miejsca gdzie można sobie usiąść i w spokoju odpocząć, porozmawiać. Wiadomo - mamy akwen Kajaki, ale co jeśli jest zima lub pada? Zostaje jedynie Centralna jako pub lub basen. Uważam, że jak na tak duże miasto, jakim jest Środa Śląska, za mało jest tych miejsc - przyznaje Filip Barlik.
Młodzi opowiedzieli nam również o swoich pomysłach na uatrakcyjnienie miasta. - Moim zdaniem w Środzie Śląskiej brakuje placu do street workoutu. Jest to teraz bardzo lubiany kierunek - jeśli chodzi o aktywność sportową na świeżym powietrzu. Aktualnie prawie w każdym mieście powstają takie place ze względu na duże zainteresowanie tą aktywnością fizyczną. Mogę się założyć, że byłaby to inwestycja naprawdę udana, gdyż z całego zestawu do ćwiczeń na akwenie Kajaki, najwięcej osób korzysta właśnie z drążków. Niestety są to tylko dwie rurki, więc nie ma jak wykonywać urozmaiconych ćwiczeń, przez co nie można dalej rozwijać się w tej dziedzinie - przyznaje Kornel Drączkowski. W tym przyapadku - o ile projekt uzyska odpowiednią liczbę głosów, jest szansa na jego realizację.
Co jeszcze zasugerowali młodzi mieszkańcy? Filip Smoliński wspomniał o budowie galerii handlowej. - Moim zdaniem w Środzie Śląskiej brakuje galerii handlowej. Nasze miasto znajduje się pomiędzy Lubinem, a Wrocławiem, więc myślę, że dużo ludzi by ją odwiedzało - argumentuje Filip. Swój pomysł podsunęła nam również Agnieszka Walaszczyk. - Wydaje mi się, że w Środzie jest już wystarczająca ilość miejsc, gdzie można spędzac aktywnie czas wolny np. uprawiając sport. Brakuje jednak takich miejsc jak Kajaki, gdzie można się po prostu spotkać, posiedzieć na świeżym powietrzu i porozmawiać. Mi - jako artystycznej duszy - marzą się plenery malarskie. Środa Śląska jest piękna. Wystarczy farba, płótno i sztaluga żeby ją uwiecznić. Spędzanie wolnego czasu na rozwijaniu swoich zainteresowań to moim zdaniem najlepszy pomysł. Może gmina powinna pomyśleć nad poszerzeniem oferty zajęć dla młodzieży. Wystarczy ankieta, w której sami się wypowiedzą - mówi Agnieszka, która uczyła się w średzkim technikum.
red.
REKLAMA
REKLAMA