Kobierzyce przekażą 100 tysięcy złotych gminie Sulęczyno (woj. pomorskie). Pieniądze mają wesprzeć budowę dróg w miejscowościach zniszczonych przez nawałnicę.
O pomocy finansowej rozmawiano na sesji. Pieniądze dla Sulęczyna pójdą głównie na odbudowę szlaków komunikacyjnych. Obecnie, w niektórych wsiach w pobliżu Sulęczyna nadal nie ma prądu, a woda dostarczana jest okresowo. Gmina Kobierzyce dołoży się również do budowy szlaków rowerowych Pełczyce – Kobierzyce i Bielany Wrocławskie – Ślęza. Na zebraniu Piotr Kopeć – zastępca wójta omawiał bieżące sprawy, jakimi się zajmował.
- Zakończono budowę chodników w Budziszowie. Obecnie trwa przebudowa chodników w miejscowości Jaszowice. Uległy one zniszczeniu podczas przebudowy kanalizacji. Zakończyła się budowa drogi tłuczniowej w Księginicach i Kuklicach. W końcowej fazie jest przebudowa drogi powiatowej ulicy Tynieckiej w Domasławiu. Zakończono też przebudowę ulicy Magnoliowej w Bielanach Wrocławskich – wyliczał Piotr Kopeć.
Na sesji podjęto też kilka uchwał w sprawie budowy urządzeń wodnych i kanalizacji w gminie na następne lata.
Drogi wewnętrzne zamieniono na publiczne
Zatwierdzono taryfę zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzenia ścieków. Radny Czesław Stadnik pytał, jak zabezpieczone są hydranty uliczne przed marnotrawstwem wody i kto może z nich korzystać?
- Hydranty głównie służą do ochrony przeciwpożarowej. Dawniej urządzenia zamykano na klucz. Dziś nie jest to możliwe. Jedynym podmiotem upoważnionym do czerpania wody są jednostki straży pożarnej – poinformował Konrad Żechałko, szef Kobierzyckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
Radni zdecydowali, że drogi wewnętrzne np. polne w miejscowościach m.in. Bielany Wrocławskie, Biskupice Podgórne, Cieszyce, Pustków Żurawski, Jaszowice, Pustków Wilczkowski, Chrzanów, Domasław, Kobierzyce, Tyniec nad Ślężą i w Wysokiej będą drogami gminnymi.
- Od dziś będą to drogi publiczne. Dla użytkowników wiele się nie zmieni. Będzie można, jednak nadać nazwę ulicy lub numer posesji – poinformował zastępca wójta.
Adam Wójcik, honorowym obywatelem?
Najwięcej uchwał dotyczyło miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Radni podjęli ich kilkadziesiąt. Minutą ciszy uczczono pamięć Adama Wójcika, przedwcześnie zmarłego sportowca, który prowadził treningi w Koszykarskim Klubie Sportowym Kobierzyce. Jarosław Zawisza wnioskował, aby Adam Wójcik został honorowym obywatelem Kobierzyc. Radni zdecydowali również, aby Maria Jolanta Nowak – prezes Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” została honorową obywatelką Kobierzyc. Uroczystość nadania tytułu odbędzie się 9 września. Radni podkreślili wkład Marii Jolanty Nowak w rozwój działalność GS „Samopomoc Chłopska” oraz zaangażowanie w rozwój gospodarczy gminy.
Jacek Bomersbach
REKLAMA
REKLAMA