Na terenie inwestycji XEOS ruszyły prace budowlane. Pierwszą łopatę wbito 22 lipca. Wykonawcą została firma Budimex.
Pod koniec czerwca inwestor - spółka stworzona z udziałem dwóch marek: Lufthansa Technik i GE Aviation - otrzymała pozwolenie na budowę zakładu w sąsiedztwie firmy BASF. Wcześniej Burmistrz Środy Śląskiej wydał dla inwestycji pozytywną decyzję środowiskową.
- 22 lipca na terenie inwestycji w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej odbyła się uroczystość wbicia pierwszej łopaty, symbolicznie inaugurująca prace budowlane. Wydarzenie miało charakter wewnętrzny, tylko z udziałem pracowników firmy - informuje Marta Pacuła, Head of Communication, XEOS.
Generalnym wykonawcą została firma Budimex. Kontrakt z nią został podpisany 1 sierpnia. - W ramach inwestycji polegającej na budowie nowoczesnego kompleksu przemysłowego o powierzchni ponad 26 000 m2 powierzchni użytkowej wykonamy m.in. budynek główny zawierający specjalistyczne urządzenia do diagnostyki i naprawy silników, a także budynek biurowy i towarzyszące budynki techniczne. Ponadto wykonamy ok. 35 000 m2 nawierzchni drogowych i miejsc postojowych. Projekt planujemy zrealizować w niespełna 15 miesięcy - komentuje Krzysztof Krzyżanowski, Dyrektor Biura Handlowego BUDIMEX.
Wmurowanie kamienia węgielnego zaplanowano na 27 września. - Na to międzynarodowe, oficjalne wydarzenie zaproszeni zostaną przedstawiciele Spółek Lufthansa Group i GE Aviation, polskich, niemieckich i amerykańskich władz rządowych, władz regionalnych i lokalnych, partnerów biznesowych, lokalnej społeczności oraz mediów - dodaje Marta Pacuła.
Przewiduje się, że zakład pod Środą Śląską rozpocznie pracę w pierwszym kwartale 2019 roku. Do tego czasu powstaną główne budynki techniczno-operacyjne oraz biurowe. W drugim etapie powstanie wyposażona w najnowsze technologie, specjalistyczna komora do testowania silników samolotowych. Koszt całej inwestycji oszacowano na około miliard złotych, a zatrudnienie znajdzie w nim około 600 osób.
Od samego początku informacja o planach inwestycyjnych spółki na terenie powiatu średzkiego budziła kontrowersje. W obawie o środowisko naturalne część mieszkańców wyszła na ulice, aby sprzeciwić się budowie zakładu. Żądali od burmistrza wydania negatywnej decyzji środowiskowej. Kiedy tak się nie stało sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. SKO jednak podtrzymało decyzję włodarza. Sprawa trafiła do sądu. W międzyczasie spółka otrzymała pozwolenie na budowę. Jej reprezentanci zapewniają jednak, że nie ma powodów do obaw.
- W trosce o środowisko naturalne zastosujemy najnowocześniejsze rozwiązania i technologie. XEOS to inwestycja wyczekiwanie nie tylko przez nas, ale i jak wynika z niezależnych badań opinii publicznej przeprowadzonych w lutym br. przez instytut badawczy TNS Kantar – również przez znakomitą większość lokalnej społeczności, która w ponad 80% jest bardzo pozytywnie nastawiona do naszego projektu - informuje Thomas Böttger, Dyrektor Zarządzający XEOS.
em
REKLAMA
REKLAMA