POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Rozmawiali o orlikach w Szczepanowie i Rakoszycach. Doszli do kompromisu

Orlik w Rakoszycach przy zespole szkół fot.: anbo

Niedawno odbyło się kolejne spotkanie dotyczące cen jakie zostały ustalone za korzystanie ze średzkich orlików.

Kilkukrotnie pisaliśmy już o sytuacji, w której mieszkańcy muszą płacić za korzystanie z orlika. W tej sprawie odbyło się kilka spotkań. Ostatecznie udało się wypracować kompromis. Po co więc samorządowcy znów spotkali się z prezesami klubów?

W spotkaniu dotyczącym zasad korzystania z orlików uczestniczyli: burmistrz Adam Ruciński, radni Arkadiusz Hibner, Marek Szachniewicz, przewodniczący rady Zrzeszenia LZS Arkadiusz Gruszczyński, prezesi klubów LZS z terenu gminy Środa Śląska: Szczepanów, Ciechów, Rzeczyca, Bukówek, Rakoszyce, Kulin, Przedmoście, Chwalimierz i Jastrzębce. Obecny był również Rafał Ratuszniak z urzędu miejskiego.

Ceny są za wysokie

Jednym z głównych tematów omawianych na spotkaniu były ceny wynajmu obiektów sportowych przez LZS'y. Dla ich budżetów jest to dodatkowe obciążenie, czego nie planowali przed składaniem ofert na coroczne dotacje z budżetu gminy Środa Śląska. Cena za godzinę dla grup młodzieżowych to 6-7,5 złotych. Grupy seniorskie płacą 20-25 złotych za godzinę. - Przy uwzględnieniu ilości godzin spędzanych na boiskach aumaryczny koszt wynosi 2-3 tys. złotych na drużynę - wywnioskowali prezesi.

Do cen za orliki odniósł się burmistrz, który zwrócił uwagę na koszty wynajmu średzkiego CSiR czy hali przy PZSP nr 1 w Środzie Śląskiej. Kolejno godzina na tych obiektach kosztuje 80-110 złotych i 50 złotych. Burmistrz negatywnie odniósł się do bezpłatnego korzystania z orlików przez zespoły firm komercyjnych czy drużyn z innych gmin np. z Kostomłotów.

Uzyskali kompromis

Argumentem, który w głównej mierze zadecydował o porozumieniu był brak przygotowania przez kluby budżetu na 2017 rok, w którym znalazłyby się koszty za korzystanie z obiektów przyszkolnych tj. orlików. Docelowo jednak za obiekty opłaty będą obowiązywały. Dzięki nim częściowo pokryte zostaną koszty ich utrzymania. Decyzją burmistrza zawieszono do końca 2017 roku wszelkie opłaty za korzystanie z orlików. Kluby będą płacić za wynajem dopiero od stycznia 2018 roku.

Spotkanie podsumował prezes LZS Arkadiusz Gruszczyński. - Bardzo się cieszę, że udało się nam osiągnąć kompromis w sprawie zasad korzystania z gminnych boisk. Przyjęte warunki dają drużynom LZS duże preferencje, a z drugiej strony pomogą utrzymać obiekty. Przesunięcie wprowadzenia zmian w życie na następny rok umożliwi nam zaplanowanie opłat w budżecie LZS - mówi prezes.

Z wyniku rozmów zadowolony jest również włodarz gminy. - Spotkanie z przedstawicielami LZS było bardzo konstruktywne - komentuje burmistrz Adam Ruciński - Uzgodniliśmy kompromisowe rozwiązanie, które zostało zaakceptowane przez wszystkich uczestników spotkania. Jednocześnie udało się nam zbudować świadomość naszych partnerów z LZS, że opłaty za korzystanie z obiektów sportowych nie są niczym nadzwyczajnym. Szczególnie, ze są wysoce preferencyjne, wręcz niewielkie kwotowo. Bardzo podobne rozwiązania funkcjonują w obiektach Młodzieżowego Centrum Sportu we Wrocławiu. I tam kluby sportowe w pełni to akceptują bo wiedzą, ze opłaty są potrzebne aby obiekty sportowe były utrzymywane w należytym standardzie - podsumowuje burmistrz.

anbo

REKLAMA