POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Kontrole policji i straży rybackiej na Odrze. Skontrolowano 6 łodzi i wylegitymowano 32 osoby

Uczestnicy spotkania fot.: KPP Środa Śląska

W niedzielę 30 kwietnia na terenie powiatu średzkiego odbyło się spotkanie służb mundurowych dotyczące bezpieczeństwa i porządku na rzece Odrze.

W spotkaniu uczestniczyli funkcjonariusze ze Środy Śląskiej, z Komisariatu Wodnego KWP we Wrocławiu, Straż Leśna z Nadleśnictwa Miękinia, Państwowa i Społeczna Straż Rybacka oraz WOPR. Przedsięwzięcie to pod nazwą ODRA 2017, którego inicjatorem była Komenda Powiatowa Policji w Środzie Śląskiej, miało na celu przede wszystkim zwalczanie kłusownictwa i szkodnictwa łowieckiego, leśnego i przyrodniczego, a także poprawę bezpieczeństwa osób przebywających nad wodą i przemieszczających się po ścieżkach leśnych.

- Okres wiosenny charakteryzuje się znacznym wzrostem liczby osób przebywających nad wodami, w tym wędkarzy dokonujących amatorskiego połowy ryb, często udających się tam z rodzinami w celach rekreacyjnych. Poprawa pogody wpływa również na zwiększenie aktywności osób dokonujących kłusownictwa leśnego i łowieckiego. Sytuacja ta niesie ze sobą szereg zagrożeń wynikających z nieprzestrzegania przepisów ustawy o lasach, ustawy o rybactwie śródlądowym, a także kodeksu wykroczeń i kodeksu karnego - informuje Marta Stefanowska, rzeczniczka średzkiej policji. Komenda Powiatowa Policji w Środzie Śląskiej wyszła z inicjatywą przeprowadzenia wspólnych działań służb powołanych do przeciwdziałaniu wspomnianym zjawiskom.

Wzmożone działania prewencyjne pn.: „Odra 2017” zostały przeprowadzone w rejonie linii brzegowej rzeki Odra i jej dorzeczy, otoczonej terenami leśnymi i przebiegającymi przez teren gminy Miękinia, Środa Śląska oraz Malczyce.

Służby biorące udział w działaniach „Odra 2017” realizowały następujące zadania:

  • ograniczenie szkodnictwa leśnego poprzez zapobieganie w szczególności przestępstwom i wykroczeniom charakterystycznym dla obszarów leśnych, m.in. zapobieganie kradzieżom drewna, nielegalnej wycince drzew, kłusownictwu oraz zaśmiecaniu, kontrola przestrzegania przepisów związanych z zakazem wjazdu samochodami do lasów,
  • ograniczenie zjawiska kłusownictwa i szkodnictwa łowieckiego polegającego na wykrywaniu sprawców przestępstw i wykroczeń w zakresie łowiectwa,
  • eliminowanie zagrożeń pożarowych poprzez egzekwowanie przepisów przeciwpożarowych na terenach leśnych i śródleśnych,
  • kontrole stanu trzeźwości uczestników ruchu drogowego oraz wodnego.

Podczas działań sprawdzano miejsca i rejony szczególnie zagrożone, wylegitymowano 32 osoby oraz skontrolowano 10 kierujących pojazdami oraz 6 łodzi. Wobec 6 osób w związku z popełnionymi wykroczeniami zastosowano pouczenia, natomiast na 9 osób nałożono mandaty karne. Jak zapowiadają funkcjonariusze, tego typu działania będą odbywały się cyklicznie.

em

REKLAMA