POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Jak głosować w nadchodzących wyborach?

fot.: Express-Miejski.pl

Wybory do samorządu terytorialnego odbędą się 21 listopada 2010 roku jednak już teraz warto poznać zasady, na jakich będziemy mogli oddać swój głos. Dlatego przygotowaliśmy krótki instruktaż przydatny każdemu wyborcy.

Ile będzie kart do głosowania?


W tych wyborach dostaniemy aż cztery karty do głosowania. Wybierać będziemy kandydatów: na burmistrza lub wójta, do rady gminy, do rady powiatu, do sejmiku wojewódzkiego. Na każdej karcie zaznaczamy X określoną ilość kandydatów.

Jak zaznaczać kandydatów?

Aby twój głos był ważny, w kratce na karcie do głosowania musisz postawić znak „x”, a nie jakikolwiek inny. Punkt przecięcia kresek tworzących znak „x” musi się znaleźć w obrębie kratki. Dopiski poza kratkami nie mają znaczenia i nie są brane pod uwagę.
Jeśli zdarzy ci się pomylić i postawić znak „x” nie tam, gdzie chciałeś, lub zrobiłeś to nieprawidłowo – nie dostaniesz nowej karty do głosowania.
Informacja o tym, jak oddać głos żeby był ważny, jest umieszczona na każdej karcie do glosowania. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do procedury głosowania pytaj członków komisji.


Jak głosować na burmistrza i wójtów?


Sposób głosowania jest bardzo prosty – można oddać głos tylko na jednego kandydata, stawiając znak "X" w kratce z lewej strony obok jego nazwiska.
Jeżeli postawisz go przy kilku nazwiskach albo nie postawisz w ogóle - głos jest nieważny.
W tym głosowaniu wybrany zostaje ten kandydat na burmistrza lub wójta, który otrzymał więcej niż połowę głosów. Jeżeli kandydatów z taką liczbą głosów było więcej to wtedy mamy drugą turę wyborów. Przechodzą do niej tylko dwaj kandydaci – ci, którzy w pierwszej dostali najwięcej głosów.
Jeżeli taką samą liczbę głosów, uprawniających do udziału w kolejnym głosowaniu, otrzyma więcej kandydatów (a jest to raczej mało prawdopodobne) wtedy:
- do drugiej tury przechodzi kandydat, który zwyciężył w większej liczbie obwodów;
- jeżeli liczba tych obwodów byłaby równa, rozstrzyga losowanie przeprowadzone przez gminną komisję wyborczą.
Jeżeli któryś z dwóch kandydatów zakwalifikowanych do udziału w ponownym głosowaniu wycofa się, utraci prawo wyborcze  w jego miejsce wchodzi ten, który w pierwszej turze zajął kolejne miejsce pod względem uzyskanych głosów.
W drugiej turze zwycięża kandydat, który dostał więcej głosów (nie ma już wymogu przekroczenia 50 proc.).


Jak głosować na kandydatów do rady gminy?


Wybory w naszych gminach odbywają się na zasadzie większościowej – radnymi zostają ci kandydaci, na których oddano najwięcej głosów.
Głosuje się stawiając znak "x" w kratce obok nazwisk najwyżej tylu kandydatów (ze wszystkich list), ilu radnych jest wybieranych w danym okręgu.
Można też głosować na mniejszą liczbę kandydatów.
W każdym okręgu gminy wybiera się określoną liczbę radnych. W gminach wiejskich okręgiem zwykle jest sołectwo.


Dokładnie wygląda to tak:

Okręg Nr 1  Środa Śląska – ulice: al. Basztowa, Baczyńskiego, Białoskórnicza, Boya-Żeleńskiego, Brodatego, Chwalimierska, Cmentarna, Daszyńskiego, Dojazdowa, Flamandzka, Floriańska, Górna, Jana ze Środy, Kilińskiego, Konstytucji 3-go Maja, Kopernika, Korwina, Kościelna, Kościuszki, Księżnej Jadwigi, Księżycowa, Leśna, Łanowa, Mickiewicza, Mleczarska, Ogrodowa, Oławska, Parkowa, Partyzantów, Piastów Śląskich, Probusa, Przechodnia, Rakoszycka, Różana, Skłodowskiej-Curie, Słoneczna, Słowackiego, Spokojna, Strzelecka, Szkolna, Śląska, Świdnicka, Wąska, Wiejska, Wierzbowa, Willowa, Winnicza, Wiśniowa, Plac Wolności, Wrocławska

Liczba mandatów – 4
To oznacza, że wybieramy 4 kandydatów na radnych, czyli możemy postawić x przy: 1 lub 2 lub 3 lub 4 nazwiskach. W przypadku wrzucenia pustej karty do urny, głos jest nieważny. Podobnie jest w sytuacji zaznaczenia więcej niż 4 kandydatów.


Okręg Nr 2 Środa Śląska – ulice: Akacjowa, Chabrowa, Czesława Miłosza, Dębowa, Działkowa, Fiołkowa, Goździkowa, Irysowa, Jastrzębia, Jaśminowa, Klonowa, Kolejowa, Konwaliowa, Krucza, Legnicka, Lipowa, 1-go Maja, Makowa, Malczycka, Miła, Młynarska, Mostowa, Ogrodnicka, Ogrody Zamkowe, Orla, Reymonta, Rumiankowa, Sikorskiego, Spacerowa, Spółdzielcza, Sokola, pl. Solny, Stacyjna, Świętego Andrzeja, Targowa, Traugutta, Topolowa, Tulipanowa, Wrzosowa, Żurawia, Żytnia, Żwirki i Wigury

Liczba mandatów – 3
To oznacza, że wybieramy 3 kandydatów na radnych, czyli możemy postawić x przy: 1 lub 2 lub 3  nazwiskach. W przypadku wrzucenia pustej karty do urny, głos jest nieważny. Podobnie jest w sytuacji zaznaczenia więcej niż 3 kandydatów.

Okręg Nr 3 Sołectwa: Jastrzębce, Jugowiec, Proszków
Liczba mandatów – 1
Analogicznie do sytuacji opisanych wyżej.

Okręg Nr 4 Sołectwa: Juszczyn, Komorniki, Przedmoście, Święte
Liczba mandatów – 1
Analogicznie do sytuacji opisanych wyżej.

Okręg nr 5 Sołectwo: Szczepanów
Liczba mandatów – 1
Analogicznie do sytuacji opisanych wyżej.

Okręg Nr 6 Sołectwa: Brodno, Kobylniki, Lipnica, Rzeczyca, Słup, Zakrzów
Liczba mandatów – 1
Analogicznie do sytuacji opisanych wyżej.

Okręg Nr 7 Sołectwo: Ciechów
Liczba mandatów – 1
Analogicznie do sytuacji opisanych wyżej.

Okręg Nr 8 Sołectwa:, Cesarzowice, Chwalimierz, Kulin, Michałów
Liczba mandatów – 1
Analogicznie do sytuacji opisanych wyżej.

Okręg Nr 9 Sołectwa: Bukówek, Ogrodnica, Pęczków, Wrocisławice
Liczba mandatów – 1
Analogicznie do sytuacji opisanych wyżej.

Okręg Nr 10 Sołectwa: Gozdawa, Kryniczno, Rakoszyce, Wojczyce
Liczba mandatów – 1
Analogicznie do sytuacji opisanych wyżej.

Jak głosować na kandydatów do rady powiatu?


Wyborca głosuje tylko na określoną listę, stawiając znak "x" obok nazwiska jednego z kandydatów i wskazując w ten sposób jego pierwszeństwo do mandatu.
UWAGA: jeżeli znak „x został postawiony obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów z tej samej listy, głos jest ważny.
Przyjmuje się wtedy, że został oddany na daną listę, a pierwszeństwo przysługuje temu z zaznaczonych kandydatów, który znajduje się najwyżej na liście.
Kiedy głos jest nieważny?
Jeżeli znak „x” został postawiony przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list albo nie został postawiony w ogóle – głos jest nieważny.


Jak głosować na kandydatów do sejmiku wojewódzkiego?


Wyborca głosuje tylko na określoną listę, stawiając znak "x" obok nazwiska jednego z kandydatów i wskazując tym jego pierwszeństwo do mandatu.
Dalej analogicznie do zasad  głosowania do rady powiatu.


Jakie będą kolory kart do gosowania?

Rady gminy i miast - kolor biały;

Rada powiatu - kolor żółty;

Radni sejmiku dolnośląskiego - kolor niebieski;

Burmistrz, wójt - kolor różowy.

Mamy nadzieję, że ten krótki opis zasad pomoże wyborcom i ułatwi skomplikowaną procedurę glosowania w obecnych wyborach.

dz/Express-Miejski.pl

REKLAMA