POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

W tym miejscu za dwa lata będzie Centrum Kultury Alternatywnej

W tym miejscu za dwa lata będzie Centrum Kultury Alternatywnej fot.: em

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

O Centrum Kultury Alternatywnej jaki ma powstać przy Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Środzie Śląskiej mówi się od dawna.

Budynek starej sali gimnastycznej od lat jest nieużywany. Jakiś czas trenowano tam boks. Z biegiem lat budynek niszczeje, a jego potencjał nie był wykorzystywany. Aż do teraz. - Pięć tematycznych pracowni, studio nagrań, sala wystawowa, sala koncertowa, kawiarenka, zaplecze teatralne to m.in. będzie się mieścić w Powiatowym Centrum Kultury Alternatywnej - informują pracownicy Starostwa Powiatowego w Środzie Śląskiej. 

Centrum Kultury Alternatywnej 

Historia CEKA rozpoczęła się w 2015 roku, kiedy zarząd powiatu ogłosił konkurs na wykorzystanie starej sali. Wpłynęło osiem propozycji, z których ostatecznie wybrano tę autorstwa średzkiego oddziału NSZZ Solidarność - utworzenie Centrum Kultury Alternatywnej. - Kiedy pojawiła się możliwość aplikowania o środki zewnętrzne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 plany zamieniono na działania. Najpierw, aby zwiększyć skuteczność aplikowania o środki unijne, planowaną inwestycję wpisano do Lokalnego Programu Rewitalizacji miasta Środa Śląska. Następnie opracowano dokumentację koncepcyjną, a na jej podstawie Program Funkcjonalno-Użytkowy - informują pracownicy wydziału promocji starostwa.

Projektem obiektu zajęła się pracownia projektowa FORMAT z Jeleniej góry oraz zespół w składzie: Jerzy Filarowski, Grzegorz Borowski, Magda Bogucka, Marcin Brzeziński oraz Mirosław Chołda z NSZZ Solidarność. Pracę zespołu nadzorował starosta Sebastian Burdzy. - To były trzy miesiące intensywnej i ciężkiej pracy. Mieliśmy pomysł i wizje, które po każdym naszym spotkaniu nabierały kształtu i konkretnych rozwiązań. Ostatecznie opracowaliśmy i zaakceptowaliśmy koncepcję w postaci, która usatysfakcjonowała wszystkich członków naszego zespołu – mówi starosta Burdzy.

Studio nagrań, pracownia komputerowa i kawiarnia

Projekt zakłada modernizację sali sportowej i wyposażenie jej w system składanych siedzeń, scenę, nagłośnienie, oświetlenie a także akustyczne tynki i strop. Rozbudowana zostanie również przybudówka. - Obejmie ona poszerzenie budynku oraz nadbudowę piętra, co pozwoli ulokować na parterze kawiarnię z salą wystawową, pracownię komputerową, szatnię, pomieszczenia sanitarne oraz magazyn. Na piętrze zaplanowano pracownie: grafiki, rękodzieła, rzeźbiarsko-garncarską, malarską a także salę prób i studio nagrań dla zespołów muzycznych. Jedno z pomieszczeń zostanie przeznaczone na studio radia/telewizji internetowej - dodają pracownicy. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Walczą o dofinansowanie

4 kwietnia powiat złożył wniosek o dofinansowanie projektu. Wartość projektu to niemal 5 mln zł, z czego 4 mln zł ma pochodzić z Unii Europejskiej. 4 kwietnia wniosek złożono w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Ostateczne wyniki naboru będą znane pod koniec roku. Jeżeli projekt Powiatu otrzyma dofinansowanie to Powiatowe Centrum Kultury Alternatywnej zostanie otwarte w lipcu 2019 r. Zarządcą nowego obiektu będzie Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej.

CEKA konkurencją?

Aby uzyskać więcej punktów podczas oceny wniosku starosta wystąpił do wszystkich instytucji kultury z terenu powiatu z propozycją partnerstwa. Zainteresowanie wyraziły cztery placówki: Samorządowy Ośrodek Kultury w Miękini, Gminny Ośrodek Kultury z Kostomłot i Malczyc oraz Biblioteka Publiczna w Udaninie. Partnerem projektu została również Fundacja Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego mająca siedzibę w zamku na wodzie w Wojnowicach.

- Spotkaliśmy się z bardzo pozytywnym odbiorem naszego projektu przez gminy i instytucje kultury z obszarów wiejskich naszego powiatu, co cieszy i potwierdza, że obraliśmy dobry kierunek. Jedyna trudność pojawia się odnośnie Domu Kultury w Środzie Śląskiej. Pomimo licznej korespondencji i przekonywania, że nasze centrum nie będzie konkurencją dla ich placówki dyrektor odmówił nam partnerstwa. Również wpisanie naszego zadania do Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Środa Śląska na sesji styczniowej nie było tak oczywiste i kilku radnych, w tym reprezentanci mieszkańców miasta, głosowało przeciwko temu - podsumowuje starosta Sebastian Burdzy.

Więcej informacji i komentarz dyrektora Domu Kultury w Środzie Śląskiej już wkrótce na naszym portalu.

anbo/rfp

REKLAMA