Nie każdy wie, że jeże to zwierzęta nocne i wielkie zimowe śpiochy. Te kolczaste zwierzęta kryją wiele tajemnic.
Jeże należą do ssaków owadożernych. Mają ciało o krępej i mocnej budowie. Płaska głowa o masywnej czaszce jest zakończona wydłużonym ryjkiem. Grzbiet i boki ciała są pokryte kolcami. Kolce jeży to przekształcone włosy, zbudowane z keratyny. Jeże nie są jadowite, ale kiedy ich igły wbiją się w ciało, trudno je wyjąć.
Mało kto wie, że istnieje Ośrodek Rehabilitacji Jeży i Pogotowie Jeżowe. Każdy miłośnik lub znalazca jeża może zasięgnąć porady u specjalisty od jeży. Wśród wielu gatunków jeża można spotkać także pigmejskiego jeża afrykańskiego. Czy oznacza to, że jest podobny do Pigmeja? Okazuje się, że nie. Wygląda jak jeż i jeży się jak jeż. Stał się za to ulubionym zwierzątkiem domowym bogatych Brytyjek – tzw. zwierzątkiem do torebki. Niektórych nurtuje pytanie: Jak wygląda jeż bez kolców? Niestety trudno sobie to wyobrazić.
Na Bliskim Wschodzie jeża łączono ze Słońcem ze względu na kulisty kształt i kolce – promienie, jednak jego symbolika jest niejednoznaczna – może oznaczać walkę ze złem i czarami lub być uosobieniem łotra i gwałtownika.
We śnie jeż ma za zadanie zachęcić do aktywności, przypomnieć, że nie warto się poddawać bez walki.
Jak widać o jeżu można długo i dużo. Jedno jest pewne : to sympatyczne zwierzątko sprawiło nam wszystkim kiedyś wiele problemów, kiedy to w czasie nauki w szkole podstawowej musieliśmy odróżnić i zapamiętać: jeża od Jerzego, jeżyn, jarzyn, jeżozwierza itd.
redakcja
REKLAMA
REKLAMA