POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Szkoła w Ujeździe Górnym będzie zlikwidowana. Radni podjęli decyzję [aktualizacja]

Zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Reforma oświaty i idąca za nią likwidacja gimnazjów budzi wiele kontrowersji. Przykładem tego może być temat likwidacji szkoły w Ujeździe Górnym.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy reformujące system oświaty w Polsce. Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, we wrześniu, gimnazja nie przyjmą nowych uczniów. Będą one wygaszane. Tak będzie między innymi ze szkołą w Ujeździe Górnym. 

Nie pomogły protesty mieszkańców

Gimnazjum w ostatnim czasie zostało wyremontowane, zrobiono przy nim chodnik i parking, a sam budynek przeszedł termomodernizację. Mimo to od dłuższczego czasu mówiono, że obiekt zostanie zamknięty, a uczniowie trafią do szkoły w Udaninie. W pierwszej połowie lutego odbyło się w tej sprawie także spotkanie z wójt Teresą Olkiewicz, nauczycielami i mieszkańcami. W jego trakcie rodzice wyrazili swój sprzeciw wobec planów likwidacji gimnazjum. Wójt zobowiązała się wówczas do ponownego przeanalizowania sytuacji. Kilka dni później w tej sprawie odbyła się sesja rady gminy. Jednak punkt poświęcony dostosowaniu sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego wykreślono z porządku obrad. 

Do rozmów powrócono 6 marca. Odbyło się wtedy posiedzenie komisji, na którym przedstawiono dwa projekty ten zakładający jedną i dwie szkoły w gminie. Radni na obradach przyjęli projekt, który mówi o utworzeniu jednej szkoły podstawowej w Udaninie. Tuż po komisji zwołano sesję, w trakcie której radni uchwalili projekt, który przyjęto na komisji. Ośmiu radnych zagłosowało za przyjęciem tej uchwały, a pięciu było przeciw. Na sali obrad zabrakło radnych Ujazdu Górnego i Dolnego. 

- Od członków komisji uczniowie dostali ankiety, które przekazali swoim rodzicom. Jej wyniki pokazały jednoznacznie, że na 305 dzieci w szkole, 195 rodziców wyraziło chęć, żeby ich dzieci chodziły do szkoły w Udaninie, a 68 rodziców chciało, aby była to szkoła w Ujeździe Górnym. Tak naprawdę to właśnie oni - rodzice mieli duży wpływ na decyzję komisji. 3/4 ankiet to głos, który mówi o tym, żeby była jedna szkoła. Te ankiety pokazały jak rodzice widzą naszą sieć szkół podstawowych - tłumaczy wójt Teresa Olkiewicz.

Projekt, który przyjęli wczoraj radni jest korzystniejszy finansowo dla gminy. Wójt przyznaje, że nie był to jednak argument, którym się sugerowano przy podjęciu decyzji. - My tak naprawdę nie skupialiśmy się tylko i wyłącznie na finansach i to trzeba podkreślić. W innych gminach jest tak, że szkoły podstawowe będą miały dwuzmianowość, dzieci się upycha w tych budynkach. U nas jest sytuacja bardzo klarowna. To że będzie jedna szkoła podstawowa w gminie Udanin to nie znaczy, że będziemy mieli tu zbyt dużo dzieci. Nie, u nas będzie jednozmianowość i jest to dla nas bardzo ważne. Będzie to bezpieczne dla uczniów. Ja sobie zdaję sprawę, że gdyby były dwie szkoły to byłby lepszy komfort. Chodzi mi tu o ilość uczniów w klasach. My jednak nie przewidujemy, że nasze klasy będą tak liczne. Żadna klasa nie będzie przekraczać 25 dzieci - wyjaśnia wójt, która dodaje, że według niej rada podjęła słuszą decyzję. 

Zamiast gimnazjum - ośrodek zdrowia

W ostatnich latach gimnazjum w Ujeździe Górnym zostało kompleksowo wyremontowane. Pieniądze na to gmina pozyskała z dofinansowania z funduszu norweskiego - prawie 2 mln złotych. Co się stanie z budynkiem, jeśli zostanie zlikwidowane gimnazjum? Czy gmina poniesie jakąś karę za wykorzystanie środków?

Jeżeli doszłoby do sytuacji, gdzie nie będzie gimnazjum, ale gmina będzie prowadziła tutaj działalność bez dochodu to nie będzie kary. W tej chwili jest propozycja, że może tu być ośrodek zdrowia. Narodowy Fundusz Zdrowia może przyznać dla takiego obiektu dotację. Jednak teraz jest jeszcze zbyt wcześnie, żeby jednoznacznie powiedzieć co będzie w tym budynku - tłumaczy wójt.

 

Już po naszej publikacji otrzmaliśmy także oficjlane stanowisko wójt w tej sprawie. Publikujemy je poniżej:

W dniach 6 i 7 lutego 2017 r. w szkołach w Udaninie i w Ujeździe Górnym odbyły się zebrania poświęcone zmianom jakie wprowadza reforma oświaty. Pod ocenę mieszkańców poddano propozycję utworzenia jednej szkoły podstawowej w gminie Udanin. Na zebraniu w Ujeździe Górnym mieszkańcy jednoznacznie opowiedzieli się za utworzeniem drugiej szkoły podstawowej w miejsce likwidowanego gimnazjum. Potrzeba rozważenia opinii zgłoszonych na zebraniu w Ujeździe Górnym była bezpośrednią przyczyną złożenia przez Wójta wniosku o wycofanie projektu uchwały na sesji Rady Gminy.

Powołana została Zarządzeniem Wójta Komisja do wypracowania projektu sieci szkół publicznych na terenie gminy Udanin, w skład której weszli przewodniczący rad rodziców przy Szkole Podstawowej w Udaninie i Gimnazjum w Ujeździe Górnym, przedstawiciele Rady Gminy i Urzędu Gminy, przedstawiciele związków zawodowych ZNP i NSZZ Solidarność oraz dyrektorzy szkół. Komisja uznała, że należy umożliwić każdemu rodzicowi dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej wypowiedzenie się, którą szkołę wybrałby dla dziecka jeżeli w gminie Udanin byłoby ich dwie tj. w Udaninie i w Ujeździe Górnym. Wyniki ankiety w 11 miejscowościach były jednogłośne, w 7 kolejnych miejscowościach było tylko 1 lub 2 głosy przeciwne. Według wyników ankiety szkołę podstawową w Ujeździe Górnym wskazali rodzice dzieci z Ujazdu Górnego, Ujazdu Dolnego, Karnicy, Jarostowa i Sokolnik. Rodzice dzieci z pozostałych 15 miejscowości wskazali szkołę podstawową w Udaninie. Komisja rozpatrywała też skutki przyjęcia jednego z wariantów zakładających jedną lub dwie szkoły podstawowe w gminie. Wariant z dwoma szkołami wskazywał na wyższe koszty ich utrzymania. Utworzenie drugiej szkoły w Ujeździe Górnym doprowadziłoby do zwolnienia 8 nauczycieli w Udaninie. W budynku szkolnym w Udaninie z 19 sal lekcyjnych aż 10 sal lekcyjnych musiałoby zostać wyłączonych z eksploatacji. Członkowie Komisji wyrazili indywidualne opinie co do kształtu sieci szkół w gminie Udanin. Większość z nich opowiedziała się za rozwiązaniem zakładającym utworzenie tylko jednej szkoły podstawowej w gminie.

W dniu 6 marca Rada Gminy Udanin podjęła uchwałę tworzącą jedną szkołę podstawową w gminie. W roku szkolnym 2017/2018 z mocy ustawy zlikwidowana zostanie pierwsza klasa gimnazjum a pozostałe dwie klasy będą kontynuowały naukę w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ujeździe Górnym. Uczniowie z VI klasy szkoły podstawowej będą kontynuowali naukę w VII i VIII klasie w Szkole Podstawowej w Udaninie. W roku szkolnym 2018/2019 pozostanie tylko III klasa gimnazjum, która zostanie przeniesiona do Szkoły Podstawowej w Udaninie.

Przyjęte rozwiązanie należy określić jako mniejsze zło. Podejmowane ostatnio reformy oświatowe tworzą w gminie nowe nie istniejące wcześniej problemy. Cofnięcie sześciolatków do przedszkola spowodowało, że Przedszkole w Ujeździe Górnym jest przepełnione. Reforma oświaty zabiera z gminy jeden rocznik uczniów do szkół średnich w miastach razem z należną uczniowi subwencją oświatową, nie dając nic Gminie w zamian. Zostawia za to problem co zrobić z 10-ma pustymi salami lekcyjnymi jak nie w Ujeździe Górnym to w Udaninie, bez względu na przyjęte rozwiązanie.

Nie można odbierać rodzicom prawa do walki o szkołę w swojej miejscowości ale takie samo prawo mają również rodzice z innych miejscowości i ich głos zasługuje na uwagę w równym stopniu.

Obie placówki szkolne pochłonęły na przestrzeni lat znaczne środki finansowe dzięki czemu są to obiekty w bardzo dobrym stanie i bardzo dobrze doposażone. Stąd trudno sobie wyobrazić aby można było dopuścić do zmarnowania tego naszego majątku. Wyłączone przez reformę oświaty z użytku na cele oświaty budynki na pewno będą zagospodarowane aby dalej mogły służyć naszym mieszkańcom. Nie podejmowane były dotąd w tym zakresie żadne ustalenia. Obie szkoły będą funkcjonować jako szkoły jeszcze przez co najmniej jeden rok szkolny, a to jest dużo czasu aby na spokojnie znaleźć sposób na ich najlepsze zagospodarowanie.

Z poważaniem
Wójt Gminy Udanin
Teresa Olkiewicz

em

REKLAMA