Informowaliśmy o wstępnych planach na wprowadzenie reformy oświaty w Udaninie i Środzie Śląskiej. Jak wygląda sytuacja w pozostałych gminach z terenu powiatu średzkiego?
Przypomnijmy: prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy reformujące system oświaty w Polsce. Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, we wrześniu gimnazja nie przyjmą nowych uczniów. Będą one wygaszane. Zadaniem samorządów jest przygotowanie szkół na wprowadzone zmiany.
W Miękini jedna ze szkół zostanie rozbudowana
Gmina Miękinia ma już podjętą uchwałę dotyczącą projektu sieci szkół. W gminie pozostaną trzy szkoły - szkoła podstawowa w Miękini, która będzie działała w obecnych budynkach Zespołu Szkół w Miekini, szkoła podstawowa w Lutyni - zajmować będzie obiekty obecnego Zespołu Szkół w Lutyni, oraz szkoła podstawowa w Pisarzowicach, którą gmina musi rozbudować. Powstanie nowy budynek na 12 oddziałów.
- W Pisarzowicach dotychczas w szkole podstawowej uczyły się dzieci z klas I-VI, i już szkoła działała na dwie zmiany. Teraz będzie musiała pomieścić dodatkowe dwa roczniki. W związku z tym podjęto decyzję o jej rozbudowie. Jeśli chodzi kwestię zwolnień nauczycieli, to trudno jest cokolwiek wyrokować w momencie, gdy jeszcze przez dwa lata będą klasy gimnazjalne i klasy VII i VIII szkoły podstawowej. Problem pojawi się, gdy w jednym roku odejdą nam ze szkół dwa roczniki, czyli III klasa gimnazjum i VIII klasa szkoły podstawowej - wyjaśnia dyrektor Samorządowego Zespołu Oświaty Ewelina Mazurkiewicz.
W Malczycach gimnazjum włączone do szkoły podstawowej
1 lutego w szkole w Malczycach na prośbę wójta Piotra Frankowskiego odbyło się spotkanie, na które zaproszeni zostali wszyscy nauczyciele, przewodniczący komisji oświaty Józef Szremski oraz przedstawiciel Instytutu Badań w Oświacie. - Spotkanie było poświęcone moim planom odnośnie funkcjonowania w przyszłości systemu oświaty w gminie Malczyce oraz spraw bieżących. Moja propozycja dotyczyła chęci włączenia już od pierwszego września tego roku gimnazjum do szkoły podstawowej - mówi wójt Piotr Frankowski, który przyznaje, że z perspektywy finansów nie jest to najkorzystniejsze rozwiązanie dla gminy, którym byłoby wygaszenie gimnazjum.
- Musimy zrobić wszystko, aby jakość nauczania w tych latach reformy nie została zdominowana przez zwolnienia nauczycieli oraz niepewność, jaką zafundował nam ustawodawca i rząd. Takie rozwiązanie pozwoli na stopniowe i łagodne przejście przez reformę, która uderza w interesy naszego samorządu oraz pozbawia nauczycieli pracy. Pedagodzy z entuzjazmem podeszli do mojego pomysłu, więc pozostaje nam tylko przyjąć odpowiednią uchwałę na lutowej sesji - dodaje wójt.
Kurator nie zgodził się na zmiany w gminie Kostomłoty
W listopadzie 2016 roku na sesji w gminie Kostomłoty radni mieli przyjąć, bądź odrzucić, uchwały o zamiarze likwidacji szkół podstawowych w Karczycach i Mieczkowie w celu utworzenia w ich miejsce filii Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach. W obu miejscowościach szkoły nadal by funkcjonowały, ale ograniczona zostałaby liczba etatów. Ostatecznie uchwały nie przeszły.
Gmina zwróciła się do Dolnośląskiego Kuratora Oświaty o opinię w tej sprawie. - Po sprawdzeniu dokumentacji pracownicy zadecydowali, że nie ma podstaw do zamknięcia podstawówek w Mieczkowie i Karczycach - informuje zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Edukacji Beata Pawłowicz, która dodaje, że w bieżącym roku wniosków o przekształcenie lub likwidację szkoły z terenu powiatu średzkiego - poza tym z gminy Kostomłoty - jeszcze nie otrzymali. Na przyjęcie uchwał o dostosowaniu sieci szkół do nowego ustroju szkolnego samorządy mają czas do końca marca.
W Środzie Śląskiej sesja w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego zaplanowana jest na 15 lutego (godzina 15.30). Tego samego dnia - o godzinie 14.00 - odbędą się także obrady w gminie Udanin. Tam również głównym punktem spotkania jest omówienie planów magistratu względem oświaty.
O szczegółach zmian informować będziemy na bieżąco.
anbo
REKLAMA
REKLAMA