O światła na skrzyżowaniu ul. Wiejskiej z DK 94 w Środzie Śląskiej mieszkańcy proszą od kilku już lat. Czy wreszcie nastąpi finał sprawy?
Skrzyżowanie należy do jednych z najniebezpieczniejszych w powiecie średzkim. Często dochodzi tu do kolizji oraz wypadków. Mieszkańcy od dawna zwracają uwagę na ograniczoną widoczność ze względu na ustawione wzdłuż drogi ekrany oraz proszą o zamontowanie sygnalizacji świetlnej.
Zapytaliśmy Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad o planowane inwestycje na drodze krajowej na najbliższe lata. - Droga krajowa 94 pomiędzy Środą Śląską, a Wrocławiem jest po przebudowie, która zakończona była w 2010 roku. Obecnie niektóre odcinki tej drogi są umieszczone w Ogólnopolskim Programie Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych na lata 2014-2023. Program częściowo konsultowany jest z policją i gminami, co pozwalana na typowanie miejsc, gdzie przebudowa lub modernizacja jest potrzebna - informuje Magdalena Szumiata z DGGKiA.
W programie umieszczono dwa skrzyżowania przy drodze krajowej znajdujące się w Środzie Śląskiej: z ul. Wiejską i Oławską. - Przy ul. Wiejskiej w planie jest budowa sygnalizacji świetlnej wraz z dostosowaniem geometrii skrzyżowania. Natomiast przy ul. Oławskiej planowana jest modernizacja sygnalizacji świetlnej wraz z dobudową nowych sygnalizatorów. Jeśli uzyskamy gwarancję finansowania, wtedy będziemy mogli podjąć działania, o czym natychmiast poinformujemy. W programie nie zostały określone konkretne terminy realizacji, a jedynie lata, w których prace będą realizowane - dodaje Szumiata.
Co najmniej trzy skrzyżowania do przebudowy?
Na mocy nowelizacji ustawy o drogach publicznych uchwalonej przez Sejm w grudniu ubiegłego roku wiele samorządów podjęło kroki w celu podjęcia współpracy przy inwestycjach na drogach krajowych i dofinansowania działań GDDKiA z budżetów gmin w tym zakresie.
Średzki samorząd wyasygnował kwotę 100 tys. złotych z przeznaczeniem na wykonanie dokumentacji projektowej oczekiwanej przez kierowców sygnalizacji na skrzyżowaniu DK94 z ul. Wiejską w Środzie Śląskiej. Jedynym warunkiem jej przygotowania jest uzyskanie potwierdzenia zabezpieczenia środków finansowych na budowę ze strony GDDKiA w Warszawie. W związku z tym burmistrz Adam Ruciński wraz z doradcą ds. projektów kluczowych w sferze bezpieczeństwa publicznego Dariuszem Łopuszyńskim spotkali się pod koniec stycznia z dyrektorem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu. Panowie otrzymali zapewnienie, że omawiane przecięcie dróg jest brane pod uwagę w planach dyrekcji, nie poznali jednak daty rozpoczęcia inwestycji. Tym samym nadal nie wiemy, kiedy powstanie projekt.
- Nie chcę składać konkretnych deklaracji przed podpisaniem stosownego dwustronnego porozumienia z GDDKiA. Wierzę jednak, że nasza wizyta przyśpieszy proces decyzyjny w GDDKiA, ponieważ na poprawę bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu mieszkańcy czekają już od kilku lat, a władze niezmiennie o nie zabiegają – podsumowuje burmistrz.
W trakcie spotkania mówiono również o zjazdach z drogi krajowej w kierunku Juszczyna i Proszkowa. Dzień wcześniej na sesji rady miejskiej temat pierwszego z nich poruszyła Elżbieta Sołtys. Informowała, że włączenie się do ruchu na DK94 utrudnia wzniesienie.
- Faktycznie na tym odcinku przez podjazd do góry ograniczona jest widoczność. Oczekujemy na pisemną odpowiedź ze strony GDDKiA z propozycją szczegółowych rozwiązań, które mogłyby być w obu miejscach zastosowane - przyznaje Dariusz Łopuszyński.
W połowie stycznia z dyrektor generanej dyrekcji Ewą Bojarczak spotkał się także wójt gminy Miękinia Jan Marian Grzegorczyn. W trakcie rozmów debatowano na temat możliwości przebudowy skrzyżowań drogi krajowej 94 z drogą powiatową w miejscowości Krępice oraz drogą powiatową w miejscowości Błonie. Ani jedna, ani druga nie została ujęta w rządowym programie likwidacji miejsc niebezpiecznych. Można jednak mówić o pierwszym sukcesie w tej sprawie.
- Doszliśmy do porozumienia, że na skrzyżowaniu w Błoniach wybudowane zostanie rondo, natomiast na skrzyżowaniu w Krępicach zainstalowana zostanie sygnalizacja świetlna. Myślę, że takie rozwiązania na pewno poprawią bezpieczeństwo w tych miejscach. Pierwszym krokiem w realizacji zadania, będzie przygotowanie przez gminę tzw. analizy ruchu drogowego - informuje wójt, który dodaje także, że oprócz opracowania gmina jest gotowa do partycypowania w kosztach związanych z wykonaniem dokumentacji projektowej, a nawet realizacji zadania.
Warto dodać, że od 2012 roku do 31 grudnia ubiegłego roku w obrębie skrzyżowania drogi K94 z drogą nr 2058D (Krępice) odnotowano 25 zdarzeń drogowych, w tym 4 wypadki, w których 8 osób zostało rannych. W 21 przypadkach przyczyną zdarzeń było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. W przypadku drugiego skrzyżowania - drogi K94 z drogą 2059D (Błonie) - sytuacja wygląda podobnie.
- W rejonie tym odnotowano 20 zdarzeń drogowych, w tym 3 wypadki, w których 8 osób zostało rannych. W 14 przypadkach przyczyną zdarzeń było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, natomiast w 4 przypadkach przyczyną było niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Na 3 odnotowane wypadki, w dwóch przypadkach jako przyczynę stwierdzono nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, a w jednym niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami - informuje Marta Stefanowska ze średzkiej policji.
em
REKLAMA
REKLAMA