Na początku grudnia informowaliśmy o zatrzymaniu członków kierownictwa Polskiego Holdingu Medycznego PCZ podejrzanych o pranie brudnych pieniędzy.
Polski Holding Medyczny składa się z 11 podmiotów prowadzących 20 przedsiębiorstw leczniczych, w tym w Środzie Śląskiej. Szpital, który jest finansowany ze środków NFZ, co miesiąc - na podstawie przekazywanej do funduszu dokumentacji - otrzymuje ustaloną w kontrakcie kwotę. W związku z sytuacją z początku grudnia i chaosem w firmie takowa tym razem nie została przygotowana na czas. W związku z powyższym środki z NFZ nie wpłynęły na konto PCZ, a co za tym idzie pracownicy placówki do tej pory nie otrzymali wynagrodzeń. Jak się okazuje - jeszcze wrześniowych.
- Po części wynika to z podpisanych umów z pracownikami, które przewidywały 2-miesięczne opóźnienia. Tym razem jednak czas ten wydłużył się o kolejne tygodnie. Na całe szczęście sytuacja w spółce już się unormowała. Zostały wyznaczone osoby, które otrzymały stosowne pełnomocnictwa do prowadzenia firmy. Skontaktowałem się z NFZ, a także osobą, która prowadzi szpital w Środzie Śląskiej, byłem także na oddziale pediatrycznym. Potwierdzona została mi informacja, że pierwsze przelewy z funduszu na rzecz PHM zostały odblokowane w czwartek 22 grudnia i mają być wypłacone zaległe pensje wrześniowe, natomiast w styczniu mają zostać dokonane kolejne przelewy - mówi starosta powiatu Sebastian Burdzy, który dodaje, że zgodę na dokonanie powyższych transakcji wydał prokurator.
Budynek szpitala znów będzie własnością powiatu?
Niedawno zmienił się syndyk masy upadłościowej holdingu. Zorganizowano także spotkanie wierzycieli, w trakcie którego pokazano, na jakim etapie jest postępowanie. Zostały złożone i zaskarżone decyzje sprzedażowe majątku, jakim był między innymi obiekt szpitala. - Wygląda na to, że jest duża szansa, aby w 2017 roku pewne rzeczy się ostatecznie wyjaśnily. Być może będzie tak - i to byłoby najlepsze rozwiązanie - że nieruchomość wróci do masy upadłościowej i wtedy syndyk będzie tym dysponował. Podkreślam, że w pierwszej kolejności do zaspokojenia jest wierzytelność powiatu średzkiego na kwotę około 4,5 mln zlotych - informuje starosta.
Placówka w Środzie Śląskiej ma zagwarantowany kontrakt do czerwca 2017 roku. Co będzie dalej? - Projekty rządowe dotyczące służby zdrowia, które będą zakładały powstanie sieć szpitali, miałyby obowiązywać z dużym prawdopodobieństwem od stycznia 2018 roku, zatem dotychczasowe kontrakty zostaną zapewne przedłużone do końca przyszłego roku. W przypadku naszej placówki mówimy o opiece specjalistycznej, oddziale pediatrycznym oraz nocnej i świątecznej pomocy. Potem będzie ten czas, aby przejąć nieruchomość i spróbować reaktywować działalność, albo znaleźć nowy podmiot, który będzie szpital dalej prowadził - informuje Sebastian Burdzy. Chętnych na prowadzenie placówki medycznej w Środzie Śląskiej - według zapewnień starosty - nie brakuje.
akme
REKLAMA
REKLAMA