W miniony wtorek śledczy zatrzymali cztery osoby - założyciela oraz członków kierownictwa Polskiego Holdingu Medycznego PCZ. Są podejrzani o pranie brudnych pieniędzy.
Polski Holding Medyczny składa się z 11 podmiotów prowadzących 20 przedsiębiorstw leczniczych, w tym szpitale (między innymi w Środzie Śląskiej), 4 sanatoria, 10 przychodni (np. w Ziębicach), pogotowia ratunkowego, laboratorium diagnostycznego, 3 aptek oraz hurtowni farmaceutycznej i medycznej.
Dziś rano Radio Wrocław poinformowało o aresztowaniu czterech członków zarządu PHM PCZ, w tym założyciela holdingu - Romualda Ś. - Poza praniem brudnych pieniędzy czy wyłudzeniem pieniędzy na wielką skalę mieli oni także celowo doprowadzić do upadłości spółki PCZ SA i oszukania około 600 osób, które kupiły obligacje tej firmy - informuje stacja. Jednym z podmiotów, który został przez spółkę poszkodowany, jest powiat średzki. - Na chwilę obecną z odsetkami PCZ jest winny mieszkańcom powiatu prawie 5 mln złotych - informuje starosta średzki Sebastian Burdzy.
- Od wielu miesięcy powtarzałem, że tak to powinno się skończyć. Zarzuty Prokuratury Krajowej, która prowadzi śledztwo, są bardzo poważne - pranie brudnych pieniędzy i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Mam nadzieje, ze całe to zamieszanie nie wpłynie na dalsze funkcjonowanie szpitala w Środzie, a wręcz przybliży nas do szybkiego rozwiązania sporu powiatu z PCZem - komentuje starosta.
Ciekawostką jest fakt, że na przełomie września i października tego roku zarząd PCZ skierował pismo do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, w którym przekonywał, że działania wierzycieli mogą przyczynić się do pozostawienia kilkuset tysięcy pacjentów Dolnego Śląska bez dostępu do świadczeń medycznych. Podkreślał rówież, że PCZ od wielu lat wspierał partię rządzącą, choćby w kampanii wyborczej, i że grupa kapitałowa stała się obiektem ataków osób powiązanych z Platformą Obywatelską, w szczególności za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia. Pismo - jak widać - przyniosło najwidoczniej odwrotny do oczekiwanego skutek. Sprawą zajęła się bowiem Prokuratura Krajowa.
Jak wygląda sytuacja w Środzie Śląskiej?
Umowa pomiędzy PHM a NFZ obowiązuje do czerwca 2017 roku. W jej ramach w Środzie Śląskiej zapewniona jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna, Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna (AOS) w zakresie poradni ginekologii, chirurgii ogólnej, okulistyki, otolaryngologii, rehabilitacja w zakresie fizjoterapii ambulatoryjnej, stomatologia w zakresie ortodoncji dla dzieci, protetyki, stomatologii ogólnoustrojowej, opieki paliatywnej i hospicyjnej w zakresie hospicjum domowego. Nadal działa także oddział pediatryczny. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że pracownicy placówki zaczęli składać wypowiedzenia. Co jednak będzie dalej?
Dwa miesiące temu zmienił się syndyk, który przejął zarządzanie w spółce. W przyszłym tygodniu ma się odbyć posiedzenie rady wierzycieli.
akme
REKLAMA
REKLAMA