POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

To już pewne. Na terenie gminy powstanie zakład serwisowania silników samolotowych

Konferencja prasowa w Warszawie. Od lewej: Beata Stelmach (GE CEO for Poland and Baltics / Prezes GE na Polskę i Kraje Bałtyckie), Bill Millhaem (Senior Executive GE Aviation / Wiceprezes w GE Aviation), Mateusz Morawiecki (Deputy Prime Minister, Minister of Development and Finance / Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów), Bernhard Krüger – Sprengel (SVP Engines Services Lufthansa Technik AG / Wiceprezes Engines Services Lufthansa Technik AG), Stefan Schmuck (XEOS Plant Manager and Chief Operating Officer / Dyrektor Zarządzający i Operacyjny XEOS Środa Śląska), Thomas Böttger (XEOS Chief Executive Officer / Dyrektor Zarządzający XEOS) fot.: XEOS

W hotelu InterContinental w Warszawie odbyła się zapowiadana konferencja prasowa dotycząca planowanej na terenie naszego powiatu inwestycji.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele firm Lufthansa Technik oraz General Electric, a także wicepremier Mateusz Morawiecki, który poinformował o ostatecznej decyzji inwestora i ulokowaniu zakładu serwisowania i naprawy silników samolotowych na terenie gminy Środa Śląska. - Wmurowanie kamienia węgielnego planowane jest na marzec 2017 roku, natomiast uruchomienie operacji w zakładzie na wrzesień 2018 roku - informuje Ministerstwo Rozwoju. Nadal jednak nie ma wydanej decyzji środowiskowej dla tej inwestycji. Skoro jednak rząd pochwalił się już oficjalnie sukcesem, to i decyzja raczej też już jest przesądzona.  

Podczas konferencji dziennikarzom przekazano podstawowe informacje na temat planowanej inwestycji. Powtórzono więc to, co zostalo zaprezentowane podczas specjalnej sesji rady gminy przez konsultantów fimy Ramboll Environ. Mówiono o etapach powstawania zakładu, a także o planowanym zatrudnieniu.

Przedstawiciele inwestora odpowiedzieli także na kilka pytań dziennikarzy, między innymi o powód ulokowania zakładu właśnie w Polsce.  Mówiono o tym, że nasz kraj jest postrzegany jako otwarty i gotowy na przyjmowanie nowych, technologicznie zaawansowanych projektów. Zwrócono także uwagę na dostępność wykwalifikowanej kadry oraz fakt, że główne elementy silników, które będą serwisowane w zakładach, zostały zaprojektowane przez polskich inzynierów w Warszawie.

Jedna z dziennikarek zadała pytanie dotyczące tego, w jaki sposób firma zamierza przekonać protestujących mieszkańców do swojej działalności. - My widzimy siebie jako odpowiedzialnego sąsiada i pracodawcę. To inwestycja na minimum 40 najbliższych lat wykorzystująca najnowsze technologie, naprawiające najnowsze silniki odrzutowe znane Niemcom i zapewne również takie, które dopiero powstaną. Zależy nam więc, żeby mieć dobre relacje z mieszkańcami regionu. Będziemy więc zaangażowani w konsultacje społeczne, aktywni w sieciach społecznościowych i będziemy wprowadzać zmiany, na których skorzysta region i jego mieszkańcy - odpowiedział jej przedstawiciel Lufthansa Technik.

Protest przed hotelem

Kiedy w hotelu trwała konferencja przed wejściem czekali mieszkańcy Juszczyna, którzy protestowali przeciw inwestycji w Środzie Śląskiej. Nie wpuszczono ich do środka. Juz po spotkaniu mieszkańcy mieli nadzieję na spotkanie z wicepremierem. Ten jednak od razu po konferencji odjechał. Aktualnie czekają na obiecaną rozmowę z przedstawicielami inwestora. O szczegółach poinformujemy wkrótce.

 

akme

REKLAMA