Dowód osobisty i inne dokumenty przez telefon – to koncepcja Ministerstwa Cyfryzacji, którą zaprezentowano na zeszłotygodniowej konferencji prasowej.
Wystarczy, że obywatel będzie zarejestrowany w systemie elektronicznym i nie będzie musiał nosić ze sobą dokumentów. Osoba poproszona o wylegitymowanie się będzie mogła podać policjantowi numer PESEL lub numer telefonu, następnie na podany w systemie numer przyjdzie SMS z kodem weryfikacyjnym. Po jego podaniu policjant otrzyma dostęp do wszystkich danych osobowych obywatela. Analogicznie będzie to działać np. podczas załatwiania spraw urzędowych. Na początku mają to być dane z dowodu osobistego, a następnie prawa jazdy.
Do obsługi nowych narzędzi nie będą też potrzebne telefony najnowszej generacji - każdy telefon wyposażony w aktywną kartę sim będzie mógł służyć do korzystania z dowodu osobistego lub np. prawa jazdy. Rozwiązanie będzie całkowicie bezpieczne, oparte o model, który funkcjonuje już w niektórych państwach na świecie, chociażby w Austrii. To model tzw. serwerowy - dane fizycznie nie są przenoszone na urządzenie użytkownika, co oznacza, że jeżeli zgubimy telefon komórkowy, to nie gubimy jednocześnie ani naszej tożsamości ani naszych danych. Jeśli chodzi o poziom bezpieczeństwa mDokumentów będzie on wyższy niż tradycyjnych dokumentów.
- Rozwiązanie nie będzie obowiązkowe - będzie działało równolegle z tradycyjnymi dokumentami, papierowymi i plastikowymi, co do których niektóre osoby mogą mieć preferencje - wyjaśnił Arkadiusz Szczebiot z Ministerstwa Cyfryzacji. Będzie natomiast gwarantowało ten sam poziom jeżeli chodzi o możliwość realizacji poszczególnych spraw w administracji.
Kiedy obywatele będą mogli zacząć korzystać z nowych narzędzi? Według planów resortu cyfryzacji - już w połowie przyszłego roku. Pilotaż ma się rozpocząć w maju 2017 roku.
Pan Analogowy vs Pani Mobilna - mID i dowód osobisty przez komórkę:
sm. / Express-Miejski.pl / MAC
REKLAMA
REKLAMA